منابع پولی ایران در عراق – با موافقت بایدن منابع پولی ایران در عراق آزاد شد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۲-۱۶

آزادی پول‌های بلوکه شده ایران در عراق

 منابع پولی ایران در عراق با موافقت جو بایدن  آزاد شد. سید حمید حسینی عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در گفتگویی اعلام کرد: منابع موثقی در عراق از موافقت آمریکا با آزاد سازی منابع ایران در بانک تجارت عراق خبر می‌دهند و اعلام داشته‌اند که چند تراکنش نیز انجام شده است.
بعد از تلاش برای رایزنی با مقامات کره جنوبی و ژاپن حالا نوبت به تلاش برای آزادسازی ۶ میلیارد دلار منابع ارزی ایران در عراق رسیده‌است. این اولین بار نیست که ایران برای وصول طلبش از عراق اقدام می‌کند، این بار رئیس‌کل بانک مرکزی با مدیرعامل بانک تجارت عراق درباره منابع بلوکه شده ایران در این کشور به گفتگو نشست.

سومین تلاش ایران برای آزادی پول‌های بلوکه شده در عراق

دیدار اخیر، اولین دیدار و اولین تلاش نیست بلکه سومین دیدار همتی با مسئولان عراقی در سال ‌جاری است. همتی امسال یک بار در خرداد و بار دیگر در مهر ماه شخصا به عراق رفت، با مقاماتی چون رئیس بانک ‌مرکزی و نخست‌ وزیر عراق دیدار کرد و به رایزنی درباره دسترسی به منابع ارزی ایران در این کشور پرداخت. دیدارهایی که تا امروز دست کم در عمل بی‌نتیجه بوده است.

منابع پولی ایران در عراق - با موافقت بایدن منابع پولی ایران در عراق آزاد شد

منابع پولی ایران در عراق – با موافقت بایدن منابع پولی ایران در عراق آزاد شد

همتی در پایان سفر قبلی‌ خود به عراق اعلام کرد که مانع اساسی در برداشت از منابع مالی ایران مرتبط با حوزه اجرایی و معذوریت‌هایی است که بانک ‌مرکزی عراق در گذشته داشت. این مانع حالا با توافق حاصل شده برطرف شده، اما باز هم خبری از این منابع نشد.

سفر وزیر خارجه عراق به ایران

وزیر خارجه عراق صبح روز امروز به تهران آمد و در دیدار با مقامات ایران از آغاز روند پرداخت بدهی‌های عراق به ایران خبر داد. در این دیدار فواد حسین با اشاره به توافقات انجام شده میان مسئولان دو کشور برای تسویه بدهی عراق به ایران که به‌دلیل تحریم‌های خارجی به تعویق افتاده اظهار کرد:

با تلاش مستمر حوزه‌های مالی و بانکی و دستگاه‌های اقتصادی ایران و عراق برخی از موانع مهم برداشته شده و به‌زودی براساس مدل مورد توافق دو کشور روند پرداخت بدهی‌ها آغاز می‌شود. پیش‌تر رئیس شورای مشورتی عراق طی پستی در توییتر از درخواست کمک فوری عراق از صندوق بین‌المللی پول نوشته و مبلغ  بدهی این کشور به ایران را ۶ میلیارد دلار عنوان کرده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 + 6 =


اخبار

سینما و هنر

جهان