دولت وحدت – توافق اشتراک قدرت اشرف غنی با عبدالله

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۲۳

اشرف غنی با رقیب به توافق رسید

دولت وحدت در افغانستان در روزهای آتی با امضای توافق اشتراک قدرت بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله شکل می گیرد. به تازگی رئیس جمهور افغانستان و رقیب وی برای تشکیل دولت وحدت به توافق رسیده‌اند. یکی از منابع کاخ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد:‌ «عبدالله عبدالله، مدیر سابق اجرایی دولت افغانستان دیگر تصمیمات مقام‌های افغانستان را به چالش نمی‌کشد و وتو نمی‌کند و اشرف غنی، رئیس جمهوری از سوی وی به رسمیت شناخته می‌شود»

مناقشه دو رقیب در رهبری

اشرف غنی با رقیب به توافق رسید

عبدالله در روند صلح نقش رهبری خواهد داشت و نقش وی در داخل دولت نیز بعدا اعلام می‌شود.هم اشرف غنی و هم عبدالله عبدالله پس از انتخابات ریاست جمهوری مورد مناقشه سپتامبر گذشته میلادی خود را رئیس جمهوری افغانستان می‌دانستند.

اشرف غنی مجبور شد تا با عبدالله که اکنون مسئول نیمی از پست‌ها در کابینه وزرا خواهد بود، موافقت کند. طبق اخبار رسیده دوطرف قرار است در روزهای آتی توافق اشتراک قدرت را امضا کنند.

مساعی همه جانبه برای رسیدن به توافق

هفته های اخیرکشمکش برای اعضای کابینه رئیس جمهور اوضاع افغانستان را وخیم تر کرد. محمداشرف غنی اقدام به معرفی کابینه جدید خود کرد که این کار عبدالله عبدالله را نیز واداشت تا با مقابله به مثل باعث پچیدگی بیشتر اوضاع سیاسی افغانستان شود.این تلاش ها نگرانی سیاستمداران و مردم این کشور را در پی داشت و آنها را مجبور کرد که پس از یک تلاش ناکام برای میانجیگری باردیگر دست به کار شده و از دو طرف بخواهند که تعیین کابینه های خود را به تعویق اندازند.

تیم عبدالله  نیز اعلام کرده بود اگر محمداشرف غنی معرفی اعضای کابینه خود را به تعویق نیاندازد آنها نیز طی روزهای آینده وزیران امور امنیتی را معرفی خواهند کرد.این تحولات باعث شد که حامد کرزی رئیس جمهوری سابق، عبدالرب رسول سیاف فرمانده سابق جهادی، محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح و محمدیونس قانونی از اعضای رهبری حزب جمعیت باردیگر پا جلو گذشته از دو طرف بخواهند که برای رسیدن به توافق جامع، تلاش نمایند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 − 16 =


اخبار

سینما و هنر

جهان