منوچهر یکتایی – درگذشت پیشگام نقاشی معاصر ایران

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۸-۲۹

درگذشت منوچهر یکتایی

منوچهر یکتایی که پیشگام نقاشی معاصر ایران است بامداد دیروز ۲۸ آبان ماه در کشور آمریکا درگذشت. یکتایی در مکتب نقاشان آمریکا فعال بود. وی به سبک اکسپرسیونیسم کار می کرد.

تابلوهای نقاشی و آثار وی از نوع کنشی و عمل گرا می باشد. او تا ۲۲ سالگی در ایران زندگی می کرد. منوچهر یکتایی تحصیلات دانشگاهی اش را در دانشکده ی هنرهای زیبا نیمه تمام رها کرد. وی تحصیلات اش را در دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبای پاریس و آمریکا به اتمام رساند. اولین نمایشگاه او در سال ۱۳۳۰ در نیویورک برپا شده بود.

سبک نقاشی منوچهر یکتایی

سبک منوچهر یکتایی، از نوع نقاشی کنشی و عمل‌ گراست که رفتار هنرمند به هنگام نقاشی را در خود منجمد کرده‌ اند؛ انرژی متجسد شده در حرکات سریع قلم‌ مو، همراه با نوعی تشویش و سرعت اجرا، به بهترین نحو رفتار هنرمند به هنگام نقاشی را بازآفرینی می‌ کند.

آثار این هنرمند در چندین دوره حراج تهران و همچنین حراج‌ های ساتبیز، کریستیز و بونامز فروخته شده است.

به شهرت رسیدن زودهنگام وی

آثار یکتایی خیلی زود در محافل هنری نیویورک مورد توجه قرار گرفت. چند سال بعد آثار او در شهرهای دیگری چون واشینگتن، شیکاگو و بالتیمور به نمایش درآمد و موزه هنرهای مدرن نیویورک یک تابلو و دو طرح را از او خریداری کرد.

یکتایی جایگاه خود را به عنوان یک هنرمند ایرانی در مکتب نقاشان نیویورک در کنار هنرمندانی چون پال جکسون پولاک و ویلم دکونینگ تثبیت کرد.

اندیشمند

.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 + 9 =


اخبار

سینما و هنر

جهان