موتور جستجوی ذره بین – راه اندازی موتور جستجوی بومی ذره بین توسط همراه اول

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۲-۲۴

رفع نیاز کاربران ایرانی

به تازگی همراه اول موتور جستجوی ذره بین را راه اندازی کرده است. رئیس مرکز ملی فضای مجازی در رابطه با این موتور جست و جوگر می گوید: کاربران داخل کشور با لاگین کردن به آن، دیگر نیازی به ورود به اپلیکیشن‌های مختلف نخواهند داشت.

در واقع این موتور می تواند Single Sign On را در ایران جا بیندازد. (از مواردی که کاربرانی که در فضای مجازی فعالیت دارند و کسب‌کار دیجیتال راه‌ انداخته‌اند را دچار اذیت می‌کند، این است که در طول روز برای ورود به اپلیکیشن‌های مختلف و محیط‌های مختلف کاری وارد می‌شوند و برای این کار از نام‌های کاربری و رمز عبورشان استفاده می‌کنند، اصطلاحی به نام Single Sign On وجود دارد که‌ می‌توان از آن استفاده کرد و وارد فضای مجازی شد.) ما از ابتدا در جریان راه اندازی این پروژه قرار داشتیم؛ و امید بسیاری داریم تا بخش بزرگی از نیازهای مردم به مراتب بهتر از مرورگرهای خارجی رفع شود.

موتور جستجوی ذره بین - راه اندازی موتور جستجوی بومی ذره بین توسط همراه اول

موتور جستجوی ذره بین – راه اندازی موتور جستجوی بومی ذره بین توسط همراه اول

استفاده از اپلیکیشن های بومی

ابوالحسن فیروزآبادی در مورد استفاده مردم از برنامه های و اپلیکیشن های بومی نیز گفت: به شخصه دنیال این هستم تا پیام‌رسان‌ها، VODها، مرورگرها، موتورهای جست‌وجو بومی باشند و مردم از مزیت‌های سرزمینی استفاده کنند. در تلاش هستیم تا سرویس های بهتری از مشابهین خارجی به شهروندان ارائه دهیم.

وی در ادامه افزود: اگر موتور جست و جوی بومی در بین کاربران مورد استفاده قرار گیرد، هماهنگی لازم بین دستگاهی برای اجرای Single Sign On وجود دارد. فیروزآبادی گفت: پیش از این قول داده بودیم اگر همراه اول بتواند اپلیکیشن مرورگری را ارائه دهد که تعداد زیادی از مردم ایران استفاده کنند، ما هماهنگی‌های لازم بین دستگاهی را فراهم می‌کنیم که کاربر وقتی وارد محیط می‌شود، برای یک بار وارد شود و در طول روز در اپلیکیشن‌های مختلف بتواند با همان یک بار ورود کارش را انجام دهد.

مزایای موتور جستجوی ذره بین

زبان این موتور جست و جوگر بومی فارسی است. تماشای ویدئوهای شبکه‏‌های اجتماعی و وب‌سایت‌‏های دیگر، در تب ویدئوی ذره‌ بین، با ترافیک نیم‌بها محاسبه می‏‌شود. هزینه اینترنت مصرفی استفاده از ذره بین، برای وب‌سایت‌های ایرانی نیم‌بها و برای وب‌سایت‌های بین‌المللی، تمام‌بها است. (این هزینه با فعال‌سازی بسته‌های هدیه ذره بین، رایگان می شود.) امکان جستجو و دسترسی طبقه‌بندی شده به متن، تصویر، ویدئو (کلیپ، فیلم و سریال) و موسیقی در آن وجود دارد.

این موتور جست و جو در استفاده اولیه نشان داده از نمونه های مشابه خود عملکرد بهتری دارد؛ اما اینکه چقدر می‌تواند به نمونه‌های بین‌المللی نزدیک شده و یا اینکه استفاده از آن چه سودی برای کاربر دارد سوالاتی است که باید به آنها پاسخ داده شود. در گذشته نیز تلاش هایی برای راه اندازی موتورهای جست و جوی ایرانی صورت گرفته بود که با عدم استقبال کاربران مواجه شده بودند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 − 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان