موج جدید اعتراض‌ها در مصر

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۳۰

موج جدید اعتراض‌ها در مصر

موج جدید اعتراض‌ها در مصر در پی یک فراخوان اینترنتی علیه عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری این کشور رخ داده است. هزاران معترض مصری با حضور در میدان تحریر قاهره پایتخت مصر خواستار کناره گیری و استعفای عبدالفتاح سیسی و تغییر نظام سیاسی موجود درمصر شده‌اند.

روند اعتراضات مردمی در مصر

تظاعرات اخیر در مصر دوران سیسی به علت سرکوب وسیع معترضان  بی‌سابقه به شمار می‌رود. سیسی در سال ۲۰۱۳ با گسترش تظاهرات مردمی و کودتا علیه مرسی، به عنوان جایگزین محمد مرسی به قدرت رسید. اعتراضات گسترده در سال‌های ۲۰۱۱ موسوم به بهار عربی در مصر به برکناری حسنی مبارک منجر شد که به دنبال آن محمد مرسی ازاعضای حزب اسلام‌گرای اخوا‌ن‌المسلمین روی کار آمد که حکومت وی نیز دو سال بیشتر دوام نداشت و با اعتراضات مردمی روبرو شد.

شروع  تازه تظاهرات مردمی به دنبال انتشار ویدئوی محمد علی

وائل غنیم از فعالین اصلی قیام پیشین مصر و بهار عربی در سال ۲۰۱۱ که اکنون درخارج مصر بسر می برد نیز اعلام کرده است که برادر او را به دلیل مواضع سیاسی‌اش دستگیر کرده اند. موج تازه اعتراض ها در بعد از انتشار ویدئوی محمد علی بازیگر و‌ تاجر و از فعالان سیاسی مصری ساکن اسپانیا آغاز شد. وی در این ویدئوها خواستار تظاهرات مردمی علیه فساد موجود در مصر شده و جرقه شروع موج جدید اعتراضات در مصر گردید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 10 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0