مونولیت – ناپدید شدن جسم عجیب و اسرارآمیز صحرای یوتا

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۱۰
مونولیت - ناپدید شدن جسم عجیب و اسرارآمیز صحرای یوتا

ماجرای جسم سرارآمیز صحرای یوتا

خبر کشف یک مونولیت عجیب در صحرای نوادا، روزهای گذشته بسیار پر سر و صدا شده بود. حالا با خبر ناپدید شدن این جسم مرموز باز هم هیاهوی زیادی به پا شده است. کشف این جسم نقره ای رنگ براق در یکی از دره های کم عمق و سرخ رنگ یوتا بسیاری را به تکاپو انداخته بود. بازار گمانه زنی ها در فضای مجازی بسیار داغ شده بود وحتی چند ماجراجو برای دیدن این ستون اسرارآمیز راهی صحرای مذکور شدند. اما در کمال شگفتی خبر ناپدید شدن این جسم باز هم همه را متعجب کرده است. در واقع مونولیت عجیب همان‌طور‌که به‌طرز مشکوکی از صحرا سر درآورده بود، بدون به‌جا‌گذاشتن هیچ نشانی ناپدید شده است.

مونولیت - ناپدید شدن جسم عجیب و اسرارآمیز صحرای یوتا

مونولیت – ناپدید شدن جسم عجیب و اسرارآمیز صحرای یوتا

ناپدید شدن مونولیت

دفتر مدیریت زمین‌های یوتا طی بیانیه ای ناپدید شدن این سازه را تایید کرده است. در این بیانیه آمده: طبق گزارش‌های معتبر، سازه‌ای که به‌صورت غیرقانونی نصب شده بود و از آن به‌عنوان «مونولیت» نام برده می‌شد، روز جمعه از اراضی عمومی اداره مدیریت زمین‌های یوتا برداشته شده است. این سازه جزء اموال خصوصی محسوب می شده و دفتر مدیریت زمین‌های یوتا تاثیری در برداشته شدن آن نداشته است.

این مونولیت برای اولین بار در بیست و هشتم آبان ماه توسط ماموران محیط بانی ایالات یوتا کشف شد. آنها در حال سرشماری گوسفندهای بزرگ‌شاخ منطقه در جنوب‌شرقی یوتا توسط بالگرد بودند که متوجه جسمی براق می شوند و برای بازرسی اقدام می نمایند. طبق گزارش این ماموران، اینطور نبوده که این شیء تصادفا روی زمین افتاده باشد؛ بلکه کاملا کاشته شده بود. خلبان این گروه معتقد است این عمل احتمالا توسط یکی از هنرمندان علاقمند به فیلم۲۰۰۱: ادیسه فضایی ساخته کوبریک صورت گرفته است.

کشف محل مونولیت توسط ماجراجویان

هرچند محل دقیق این سازه به دلیل جلوگیری از هجوم مردم به منطقه و احتمال گم شدن و آسیب رسیدن به آنها هرگز فاش نشد؛ اما برخی از ماجراجویان آمریکایی مختصات GPS محل را در فضای مجازی منتشر کردند. سه نفر نیز موفق شدند خود را به محل برسانند و این جسم را از نزدیک مشاهده نمایند. این افراد معتقدند حتی اگر این سازه کار موجودات فضایی نبوده باشد، بازهم سفر سخت و پرمخاطره‌ این‌چنینی ارزشش را داشت.

یکی از این افراد که افسر سابق ارتش ایالات متحده است گفته: مونولیت، آهن‌ربایی یا مستحکم نبود؛ بلکه بیشتر شبیه جعبه مقوایی بود. او در ادامه افزوده است: این سازه چه از طرف موجودات فضایی باشد و چه ساخته دست یک هنرمند، موجب شد مدت کوتاهی از تلخی هایی که تمام جهان درگیر آن بود جدا شده و به موضوعی عجیب و جالب بیندیشیم.

اثری هنری از هنرمند فقید

اینکه این سازه چطور بدون برجا گذاشتن هیچ ردی در این محل نصب و سپس به همان حالت رازآلود برداشته شد، چیزی است که به صورت یک راز باقی خواهد ماند. هرچند بسیاری از کارشناسان هنری معتقدند سازه پرماجرا به آثار مجمسه‌ساز مینیمالیست، جان مک‌کراکن، شباهت زیادی داشت که از علاقه‌مندان داستان‌های علمی‌تخیلی نیز بوده است. این هنرمند در سال ۲۰۱۱ از دنیا رفت؛ اما پسرش هفته گذشته در مصاحبه ای گفته بود پدرش در سال ۲۰۰۲ به او گفته می‌خواهد برخی از آثار هنری‌اش را در مکان‌های دورافتاده بگذارد تا بعدها کشف شوند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
13 + 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان