نازل

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۱۳
نازل ، ساختمان ، بدنه ، درپوش ، صافی ، نوک ، انواع ، سوزنی مارپیچ‌دار ، بدون سوزن ، شیاری ، مخروط‌پاش توپر ، مخروط‌پاش تو‌خالی

نازل

نازل مهم‌ترین قسمت یک سم‌پاش می‌باشد. وسیله‌ای است که محلول سم به صورت ذرات ریز و تحت فشار از آن خارج و پخش می‌شود. از فلز ضد زنگ و مقاوم به مواد شیمیایی و فشار طراحی و ساخته می‌شود. کیفیت، حالت و فرم و مقدار محلول سم پاششی به وسیله طرح و شرایط عمل آن تعیین می‌گردد. بر اثر معیوب بودن نازل‌ها محلول‌پاشی غیر یکنواخت صورت می‌گیرد که اغلب سبب ۱۰ برابر تفاوت در میزان ماده‌ شیمیایی واقعی به کار برده شده می‌شود این غیر یکنواختی، سبب آسیب رسانی به گیاه زراعی در میزان‌های بالای مصرف و عدم کنترل علف‌های هرز در میزان‌های پایین می‌شود.

ساختمان

نازل‌ها معمولاً از چهار قسمت تشکیل شده‌اند.

ساختمان نازل

ساختمان نازل

بدنه

بدنه، اسکلت نازل می‌باشد. جنس آن از برنج، آلومینیوم، فولاد ضد‌زنگ و یا پلاستیک فشرده مقاوم می‌باشد. صافی و نوک در بدنه آن قرار می‌گیرند. بدنه به صورت مستقیم و یا غیر‌مستقیم به بوم متصل می‌شود.

درپوش 

صافی و نوک توسط درپوش در داخل بدنه نازل مستقر و محفوظ می‌شود.

صافی

جهت جلوگیری از مسدود شدن در بدنه آن صافی قرار دارد که بعد از استفاده باید بازدید و شستشو گردد.

نوک 

نوک در بدنه نازل قرار می‌گیرد. و بسته به نوع سم‌پاش و ابعاد مختلف نازل‌ها نوک شان با هم متفاوت می‌باشند.

انواع نازل

سوزنی مارپیچ‌دار

محلول سم در این نازل‌ها از میان شیاری مارپیچ یا جسمی حلزونی شکل بنام سوزن که در داخل آن قرار دارد عبور می‌کند. محلول سم در اثر عبور از این مارپیچ دارای حرکت گردبادی شده و سرعت می‌گیرد و از سوراخ دایره‌ای شکل بنام پولک که در درپوش قرار دارد، به صورت ذرات ریز و مخروطی خارج می‌شود.

بدون سوزن

این نوع نازل فاقد سوزن می‌باشد و سوراخ خروجی محلول سم بزرگتر از نوع سوزنی می‌باشد. محلول سم پس از خروج به مانعی که در جلوی سوراخ آن قرار دارد برخورد می‌کند و به صورت قطرات ریز پخش می‌شود.

شیاری

نازل شیاری از نظر ساختمان شبیه نازل بدون سوراخ می‌باشد با این تفاوت که سوراخ آن به جای گرد بودن به صورت یک شیار مستطیلی می‌باشد. این نوع برای پوشش یکنواخت محلول سم روی علف‌های هرز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مخروط‌پاش توپر

از این نازل‌ها برای سم‌پاشی به طریقه نقطه‌ای استفاده می‌گردد. در وسط مخروط، پاشش بیشتر و در اطراف پاشش کمتر است. جهت پاشیدن کود مایع روی گیاه و پاشیدن حشره‌کش‌ها روی گیاه از آن استفاده می‌شود. زاویه پاشش محلول سم از ۳۰-۱۲۰ درجه متغیر است. نازل‌های مخروطی توپر در محصولاتی استفاده می‌شود که محلول سم باید تحت اثر فشار زیاد پاشیده شود. این نوع برای سم‌پاشی محصولاتی که به صورت ردیفی کاشته شده کاربرد دارد و روی سم‌پاش‌هایی بسته می‌شوند که دارای لانس و شیلنگ می‌باشند.

مخروط‌پاش تو‌خالی

در این نوع نازل محلول سم در زمان پاشش به صورت مخروط توخالی می‌باشد. جهت مصرف حشره‌کش‌ها استفاده می‌شود و در کشت‌هایی که به طریق ردیفی کاشته شده کاربرد دارد. زاویه پاشش محلول سم از ۳۰-۱۲۰ درجه متغیر است. معمولاً پوشش یکنواخت و کامل روی گیاه دارد، و در سم‌پاش‌های تلمبه‌ای پشتی ساده از آن استفاده می‌گردد.

سیلابی

این نوع نازل‌ها غالباً برای پوشش یکنواخت محلول سم روی گیاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. محلول سم را به صورت ذرات درشت پخش می‌کنند.

تخت (یکنواخت)

محلول‌پاشی با این نوع نازل‌ها به صورت یکنواخت صورت می‌‌گیرد و بیشتر برای استفاده از علف‌کش‌ها کاربرد دارد، به دلیل شکل خاص پاشش به صورت نوار‌پاشی در سم‌پاش‌های پشتی موتوری و تک نازل کاربرد دارد.

بادبزنی

در این نوع نازل شیار آن به صورت دایره‌ای طراحی گردیده است، و در خارج و در اطراف شیار خروجی سم دو مانع موازی نصب شده که این دو مانع موازی محلول سم پاشیده شده را به صورت بادبزن شکل می‌دهد. برای پوشش یکنواخت محلول سم روی علف‌های هرز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تی‌جت

کاربرد این نوع نازل در سم‌پاش‌های پشت‌تراکتوری می‌باشد و جهت مبارزه با علف‌های هرز، حشرات و قارچ‌ها استفاده می‌گردد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 − 8 =


اخبار

سینما و هنر

جهان