ناقلین کرونا – افراد واکسینه شده ممکن است ناقل ویروس کرونا باشند

  • توسط الهام امامی
  • ۱۴۰۰-۰۱-۲۲
ناقلین کرونا - افراد واکسینه شده ممکن است ناقل ویروس کرونا باشند

رعایت پروتکل ها توسط افراد واکسینه شده

افراد واکسینه شده در برابر کرونا باید مانند سایر افراد، تمامی دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند. این افراد می توانند ناقلین کرونا باشند و اطرافیان خود را به خطر بیندازند؛ بنابراین نیاز است تا از تماس نزدیک با سایرین خوددداری کرده و پروتکل ها را با دقت رعایت نمایند.

اکثر واکسن‌ها حتی اگر بتوانند از بروز علائم بیماری جلوگیری کنند ولی قادر به ایجاد مصونیت کامل در برابر ابتلای به ویروس نیستند. در نتیجه، افراد واکسینه شده می‌توانند سهوا ناقل عوامل بیماری‌زا و سرایت دهنده آن بوده و حتی گاهی آغازگر یک موج همه‌گیری جدید باشند.

واکسن دو نوع مصونیت ایجاد می کند. یکی مصونیت موثر که از ابتلای فرد واکسینه شده به بیماری سخت جلوگیری می کند، اما نمی‌تواند مانع از حضور ویروس در بدن شود. نوع دیگر ایمنی سترون (استریلیزه) است که ویروس را به صورت کامل و فوری خنثی می کند. این نوع مصونیت حتی از ابتلای بدون علائم فرد واکسینه شده به بیماری جلوگیری می‌کند. در واقع ایجاد نوع دوم مصونیت آرزوی تمام دانشمندان در مراحل تولید واکسن است اما این مورد به ندرت دست یافتنی می شود.

ناقلین کرونا - افراد واکسینه شده ممکن است ناقل ویروس کرونا باشند

ناقلین کرونا – افراد واکسینه شده ممکن است ناقل ویروس کرونا باشند

واکسن و ناقلین کرونا

برای رسیدن به ایمنی سترون، واکسن باید سطحی از آنتی بادی را در بدن تحریک کند که بتواند ویروس وارد شده به بدن را بلافاصله خنثی سازی کند. واکسن های تولید شده برای کووید ۱۹ تا کنون فقط بر اساس اثربخشی آنها در جلوگیری از بروز علائم بیماری و کاهش آن مورد ارزیابی دقیق قرار گرفته‌اند. این واکسن ها در زمینه توان سرکوب فوری ویروس‌های وارد شده به بدن، یا مورد مطالعه وسیع قرار نگرفته اند و یا نتایج آنها هنوز به طور دقیق مشخص نشده است.

با توجه به همین شرایط، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در آمریکا به تمامی افرادی که مراحل واکسینه شدن را کامل سپری کرده اند، یادآوری نموده که با وجود اینکه احتمال ابتلای آنها به ویروس پایین است، اما می توانند ناقل ویروس بوده و دیگران را آلوده نمایند.

یکی از متخصصین این کشور تأکیده کرده که هیچ واکسنی به میزان ۱۰۰ درصد موثر نیست؛ و این احتمال همیشه وجود دارد که در هر نمونه هزار نفری حداقل یک یا دو نفر با وجود دریافت واکسن نیز ایمن نشوند و در معرض ابتلای به بیماری قرار داشته باشند.

دانشمندان در سراسر جهان از افراد واکسینه شده در برابر کووید ۱۹ نیز درخواست کرده اند تا به هیچ عنوان احتیاط را کنار نگذارند و همچنان از ماسک استفاده کرده و فاصله اجتماعی را نیز رعایت کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
3 − 1 =


اخبار

سینما و هنر

جهان