نامه موسوی خوئینی ها به رهبری – نخستین انتقادات به نامه خوئینی ها

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۱۱

جزئیات نامه به رهبری

نامه موسوی خوئینی ها به رهبری به تازگی با انتقادات تند اصلاح طلبان و اصول گرایان روبرو شده است.  موسوی خوئینی ها از چهره های رادیکال چپ در دهه اول انقلاب به شمار می رود که به تدریج در زمره چهره های برجسته جریان اصلاحات قرار گرفت. وی سه روز  پیش  نامه ای به رهبری نوشت که  در آن به ذکر کاستی ها و آسیب هایی پرداخت که از نظر وی : «در ذهن و زبان بسیاری از مردم و در زندگی آنان می‌‌گذرد زیبندۀ نظامی نیست که با پرچم اسلام به دنیا معرفی می‌شود».

مشکلاتی که در این نامه ذکر شده مشکلاتی در  حوزه معیشت مردم،اوضاع فرهنگی و سیاسی است. در خاتمه نامه خوئینی ها آمده است:«اگر شیوه‌ای که تاکنون به کار رفته است نتیجه محاسبات متعارف و براساس آراء و تحلیل‌های شناخته‌شده در حکم‌رانی است، پس هستند پرشمار صاحب‌نظرانی که حق دارند و باید مجاز باشند تا زبان و قلم به نقد بگشایند و درست و نادرست این روش را تذکر دهند و اصلاح آن را با تأکید درخواست کنند و نگران پیامدهای ناگوار بهره‌مندی از این حق طبیعی و الهی نباشند».

 واکنش شریعتمداری به نامه موسوی خوئینی ها

حسین شریعتمداری سردبیر کیهان نخستین  کسی بود که به  نامه مذکور واکنش نشان داد. شریعتمداری خطاب به خوئینی ها اعلام کرد: «به یقین برای توده‌های عظیم مردم ایران و تمامی مسلمانان دلباخته انقلاب در سراسر جهان اسلام باعث افتخار است که امثال شما با مدیریت ایشان موافق نباشید و با شخصیت برجسته‌ای که طی سه دهه پوزه دشمنان را به خاک مالیده و از جان و مال و ناموس مردم حفاظت کرده است مخالف باشید».

انتقاد زیباکلام به نامه موسوی خوئینی ها

انتفاد زیباکلام – نامه موسوی خوئینی ها به رهبری

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در واکنش به نامه موسوی خوئینی ها نوشت: «هنر موسوی‌ خوئینی‌ها این است که هر چند وقت یک بار انگشت اتهام را به سمت یکی از شخصیت‌های نظام نشانه می‌گیرد و روزی علیه آقای هاشمی سخن می‌گوید و روز دیگر خطاب به رهبری مشکلات را گوشزد می‌کند، در صورتی که اگر قرار باشد در دادگاهی متهمان به وجود آمدن وضع کنونی احضار شوند، نخستین فردی که باید در آن دادگاه حاضر و محاکمه شود، خود آقای موسوی خوئینی‌هاست»

واکنش سید احمد خاتمی

سید احمد خاتمی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری هم در پاسخ به نامه نوشته شده اظهار کرد : «همه میدانند که طبق قانون،رهبری مسئول مشکلات اقتصادی کشور نیست؛ مسئول معیشت مردم، رییس جمهور است.این نامه خطاب به کیست؟ به بزرگی که در عرصه اقتصادی هیچ مسئولیت قانونی ندارد، اما با مدیریت ایشان، کشور در مرتبه ۱۷ اقتصاد برتر جهان قرار گرفته است؟»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 − 17 =


اخبار

سینما و هنر

جهان