نجف دریابندری – نویسنده و مترجم سرشناس کشورمان درگذشت

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۱۵

نویسنده و مترجم سرشناس کشورمان درگذشت

نجف دریابندری نویسنده، مترجم، ویراستار، روشن‌فکر و عضو افتخاری انجمن صنفی مترجمان کشورمان امروز درگذشت. این خبر را فرزندش سهراب در صفحه اینستاگرام خود تایید کرده است. امروز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت او با انتشار این خبر نوشت: دقایقی پیش، نجف دریابندری پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری درگذشت. به همه دوستدارانش تسلیت می گویم و تقاضا دارم به جهت جلوگیری از شیوع بیماری جلوی درب منزل ایشان مراجعه نکنند. به زودی از همین طریق اطلاعات بیشتری برای شما منتشر خواهم کرد.

نجف دریابندری

این نویسنده و مترجم شناخته شده متولد ۱۳۰۸ در شهر آبادان بود. در کارنامه دریابندری حدود ۳۶ ترجمه از آثار نویسندگان مشهور جهان به چشم می خورد. آثاری همچون پیرمرد و دریا و وداع با اسلحه اثر ارنست همینگوی، تاریخ فلسفه غرب و قدرت اثر برتراند راسل، بیگانه‌ای در دهکده و هاکلبری فین اثر مارک تواین.

نجف دریابندری - نویسنده و مترجم سرشناس کشورمان درگذشت

نجف دریابندری – نویسنده و مترجم سرشناس کشورمان درگذشت

او از جمله مترجمانی بود که با گذشت هفتاد سال از فعالیتش، کارنامه ای سراسر ترجمه و تالیف دارد. وی ترجمه را از هجده سالگی با ترجمه آثار کوتاه ویلیام فاکنر آغاز کرد. از نکات جالب زندگیش این است که سال سوم دبیرستان مدرسه را ترک کرد. زمانی که به دلیل فعالیت های سیاسی در زندان بود شروع به ترجمه کتاب تاریخ فلسفه از برتراند راسل نمود. وی پس از انقلاب از صدا و سیما خارج شد و صرفا روی ترجمه و تالیف کتاب تمرکز داشت.

در کنار ترجمه، تالیف کتاب هم از هنرهای او بود. از معروف ترین آثار به جا مانده از این هنرمند می توان به کتاب آشپزی مستطاب آشپزی، از سیر تا پیاز اشاره کرد که با همکاری همسرش فهیمه راستکار تالیف کرده بود. سایر تالیفات او به این شرح هستند:  از این لحاظ؛ کارنامه، به عبارت دیگر: مجموعه مقالات، دانشنامه دانش‌گستر: آ-اتینگهاوزن، درعین حال؛ کتاب، پرواز، درد بی‌خویشتنی: بررسی مفهوم الیناسیون در فلسفه غرب.

رزوحش شاد و یادش گرامی باد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 + 9 =


اخبار

سینما و هنر

جهان