نصرت الله وحدت – بازیگر قدیمی و پیشکسوت تئاتر اصفهان درگذشت

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۷-۱۶

درگذشت کارگردان و بازیگر سینما و تئاتر

نصرت الله وحدت کارگردان و بازیگر سینما و تئاتر شامگاه ۱۵ مهر ماه در تهران در سن ۹۵ سالگی دار فانی را وداع گفت. دختر این بازیگر قدیمی با تایید این خبر  از درگیری پدر مرحومش با  بیماری ذات الریه خبر داد. وحدت از جمله مشهورترین هنرپیشه‌های سینمای کمدی پیش از انقلاب بود که زندگی حرفه‌ای خود را در سن ۱۸ سالگی در اصفهان آغاز کرد و از او به عنوان یکی از بنیانگذارن تئاتر اصفهان یاد می‌شود.

وحدت در ۴۳ فیلم هنرنمایی خود را نشان داد که به «عروس فرنگی» به عنوان شاخص ترین آن ها می توان اشاره کرد. این فیلم نخستین اثر ایرانی بود که در جشنواره آسیایی موفق به دریافت جایزه شد. وی پس از انقلاب ایران هیچ فعالیت هنری در داخل کشور نداشت. آخرین فیلمی که با حضور وحدت اکران شد « یک اصفهانی در نیویورک» بود که در سال ۱۳۵۶ به روی پرده سینماها رفت.

سابقه سینمایی نصرت الله وحدت

نصرت الله وحدت در بیش از ۴۳ فیلم حضور داشته‌است، وی از ۱۸ سالگی بر روی صحنه تئاتر رفت و در بیش از ۴۳ فیلم حضور داشته است. او یکی از کسانی است که سال‌ها به همراه رضا ارحام صدر، بازیگر مشهور اصفهانی در تئاترها حضور داشت و شیرینی بیان و کلامش، در عرصه تئاتر کمدی بسیار قابل توجه بود. البته فعالیت وحدت در عرصه هنر اصفهان، بیشتر به قبل از انقلاب اسلامی در ایران باز می‌گردد و پس از انقلاب اسلامی، وی فعالیت هنری چندانی نداشت.

نصرت الله وحدت – بازیگر قدیمی و پیشکسوت تئاتر اصفهان درگذشت

از کارهای مشهور وحدت در طول دوران فعالیت هنری‌اش می‌توان به یک اصفهانی در نیویورک، نقص فنی، فرار از بهشت، مردی از اصفهان و دنیای پول اشاره کرد. این بازیگر قدیمی برای فیلم عروس فرنگی ساخته سال ۱۳۴۳ در جشنواره آسیایی موفق به دریافت جایزه دلفین طلایی شد که طبق گفته ها  این جایزه را به موزه سینما اهدا کرده است. نصرت‌الله وحدت ۱۵ اردیبهشت ۹۷ در جشن بازیگر خانه تئاتر مورد تقدیر قرار گرفت.

علی قیومی، هنرمند تئاتر اصفهانی با قراردادن عکس این بازیگر درگذشته در صفحه رسمی اینستاگرام خود نوشت: اولین تست بازیگری ام را در مقابل نصرت الله وحدت در سن ۱۲ سالگی دادم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 − 17 =


اخبار

سینما و هنر

جهان