نظریه های درباره ی طبقه بندی ازدواج های بادوام

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۰۳

نظریه های درباره ی طبقه بندی ازدواج های بادوام

در نظریه های درباره ی طبقه بندی ازدواج های بادوام کوبر، و هاروف (۱۹۹۲،) معتقدند در موارد ازدواج های رضایت بخش منجر به توسعه یک طبقه بندی از ازدواج های بادوام شده است و پنج مدل از روابط مشخص گردیده است که به قرار ذیل می باشد:

۱-مدل فقدان و کم تحرکی حیات و زندگی

انطباق و جور شدن به میزان کم که همسران نه تنها در تعارضات بلکه در علایق نیز این چنین هستند. ویژگی این مدل هر چند ذوق و علاقه و اشتیاق قبل کم شده اما هر دو نفر هیچ علاقه ای به اتمام رابطه یا جدایی ندارند.

۲-مدل خو گرفته با تعارض

ویژگی این  دوره درگیر و دعوای زیاد و کشمکش را نشان میدهد اما هر دو نفر این جنگ را تحمل میکنند هر چند این کار سخت است و فاقد هر گونه لذت است.

۳- مدل همخویی منفعلانه

انطباق و سازش راحت و بی دردسر ویژگی این مدل هر دو نفر با هم دیگر رابطه ای گرم دارندمانند رابطه با دیگر افراد باهم دوست می شوند.

۴- مدل کلی

در این مدل همیشه کنار هم بودن  و علاقه ی متقابل را نشان میدهد .

۵- مدل حیات – زندگی

ویژگی این مدل ایت ست که با تمام وابستگی و و علاقه ی زیادی که بین هر دو نفر است اما هیچ کدام دیگری را محدود نمیکند و در مقایسه با مدل کلی به همدیگر این فرصت را میدهند تا رشد و پیشرفت کنند.

نظریه مدل اجتماعی نای

نظریه مبادله اجتماعی نای (۱۹۷۸) یکی از نظریه های مهم است که  در زمینه ازدواج و خانواده که توجیه مناسبی برای رابطه ی خوب و بالعکس می باشد. نظریه مبادله اجتماعی مبتنی بر یک مدل اقتصادی از رفتار انسانی است و در این نظریه فرض بر این است که روابط  پاداشدر روابط  و هزینه های کمترباعث رضایت بیشتر در روابط و رابطه یا پر دوام به وجود می آورد .

وضوح مشخص است که پاداش سطح رضایتمندی روابط را بیشتر میکنداین نظریه می گوید که هر کس منابع شخصی مانند پول، دانش، استعداد، عاطفه و … دارد که برای پاداش مناسب به دیگران از این منابع استفاده می کند. چنین منابعی می توانند منبع قدرت در تصمیم گیری زوجین باشد. نظریه مبادله اجتماعی می تواند به طور گسترده برای کمک به زوجین در موقع های تعارض استفاده شود. اکثر درمانهای موفق زناشویی برحداکثر سازی جنبه های پاداش دهنده روابط و به حداقل رساندن موانع تاکید می کند.

 

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 − 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان