نقطه ایران – راه اندازی نقطه ایران در فضای مجازی با هدف تقویت زبان فارسی

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۱-۲۳

آغاز فعالیت رسمی یک دامنه

وزیر ارتباطات در نشستی مجازی از دامنه نقطه ایران (.ایران) رونمایی کرد. با این رونمایی فعالیت رسمی این دامنه و امکان ثبت آن آغاز شده است. به گفته آذری جهرمی هدف از معرفی این دامنه، تقویت جایگاه زبان فارسی در فضای مجازی است.

میزبان این نشست مجازی، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی بود و به جز وزیر ارتباطات، ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز در آن حضور داشت.

آذری جهرمی ثبت این دامنه را به عنوان یکی از دامنه‌های بین‌المللی عنوان کرد که ثمره ۶ سال کار تحقیقاتی در زمینه توسعه شبکه ملی اطلاعات است. وی همچنین گفت: این دامنه با همکاری مرکز ملی فضای مجازی و متخصصان تدوین شده است.

راه اندازی نقطه ایران در فضای مجازی با هدف تقویت زبان فارسی

راه اندازی نقطه ایران در فضای مجازی با هدف تقویت زبان فارسی

نقطه ایران برای تقویت جایگاه زبان فارسی

وزیر ارتباطات همچنین گفت: ثبت دامنه مذکور نقشی اساسی در مسیر افزایش سهم زبان فارسی از فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ ایفا خواهد کرد. دبیر شورای عالی فضای مجازی (فیروزآبادی) هم هدف از معرفی چنین دامنه ای را گامی موثر در جهت کاهش فاصله و شکاف دیجیتال بین افرادی مثل سالمندان و کودکان (افرادی که امکان استفاده از زبان انگلیسی در فضای مجازی را ندارند)، دانست. همچنین نقطه ایران می تواند استفاده از فضای مجازی برای کاربران و توسعه دهندگان فارسی زبان در سراسر دنیا را آسان تر کند.

رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، نیز گفت: نقطه ایران از اردیبهشت ماه به صورت عمومی ارائه می شود؛ اما در فاز اول در دسترس سازمان‌های دولتی قرار گرفته است. اولین مشتری این دامنه هم وزارت ارتباطات است و این دامنه را برای ثبت وبسایت‌های این وزارتخانه و شرکت‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه آن درخواست کرده است.

البته وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد استارتاپ‌ها و بخش خصوصی سریعتر می‌توانند از .ایران استفاده کنند؛ چرا که شروع استفاده از این دامنه از دستگاه‌های دولتی، امری زمانبر خواهد بود. وی همچنین از پژوهشگاه درخواست کرد سرعت پاسخگویی خود را افزایش دهد و با اقداماتی مثل دامنه‌های دو حرفی به گسترش بیشتر دامنه‌های ایرانی کمک کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
10 + 28 =


اخبار

سینما و هنر

جهان