نوآورترین کشور – کره جنوبی نوآورترین کشور جهان، ایران در پایین ترین رتبه

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۱-۱۹
کره جنوبی نوآورترین کشور جهان، ایران در پایین ترین رتبه

کره جنوبی رتبه اول جهان

به تازگی لیستی از نوآورترین کشور های جهان در سال ۲۰۲۱ توسط بلومبرگ منتشر شده است. طبق این فهرست، کشور کره جنوبی توآورترین کشور جهان است. نام ایران در پایین این فهرست است و آمریکا هم در میان ۱۰ کشور برتر جا نگرفته است.

پس از کره جنوبی، سنگاپور دوم است. سوییس سوم و آلمان رتبه چهارم را در اختیار دارند. کشور ژاپن نیز در جایگاه دوازدهم این لیست قرار گرفته است. ایران در این فهرست بعد از از امارات، قطر و عربستان در رده شصتم و در پایین ترین جایگاه قرار دارد؛ که رتبه ای بسیار ناامید کننده است.

کره جنوبی نوآورترین کشور جهان، ایران در پایین ترین رتبه

کره جنوبی نوآورترین کشور جهان، ایران در پایین ترین رتبه

نوآورترین کشور ها بر اساس فهرست بلومبرگ

بلومبرگ هفت مولفه را برای این فهرست بندی در نظر می گیرد. از آن جمله می توان به هزینه‌های تخصیص داده شده برای تحقیق و توسعه، توانایی تولید، تمرکز شرکت‌های دولتی در توسعه فناوری و … اشاره نمود.

رشد اختراعات ثبت شده و عملکرد قوی در حوزه تحقیق، توسعه و تولید مهم ترین دلایلی هستند که کشور کره جنوبی را به عنوان خلاق‌ترین کشور جهان رسانده اند.

کشور دوم این لیست یعنی سنگاپور هم بودجه‌ای برای کمک به کارگران و شرکت‌ها برای مهاجرت به اقتصاد دیجیتالی اختصاص داده است و همین مساله باعث شده امتیاز بالایی را در بخش تولید از آن خود کند. فعالیت دانشگاه ‌های این کشور که در رقابت با بسیاری از مراکز آموزش عالی جهان هستند نیز در این رتبه بندی بی تاثیر نبوده است.

بالاترین امتیاز در زمینه پیشروترین کشور در فناوری مالی و بیولوژیکی به کشور سوییس رسیده است.

از مهم ترین نکات این فهرست می توان به عدم دستیابی چین و آمریکا به عنوان دو غول بزرگ اقتصادی جهان در بین کشورهای برتر اشاره کرد. هر دو کشور در فهرست ۲۰۲۱ نسبت به جایگاه قبلی خود تنزل داشته اند. ایالات متحده سال گذشته در بین ده کشور برتر بود که احتمالا به دلیل موانع ایجاد شده از سوی دولت آمریکا برای تحصیل دانشجویان نخبه در این کشور، تنزل رتبه داشته و امسال در جایگاه یازدهم قرار گرفته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
8 − 7 =


اخبار

سینما و هنر

جهان