نوبل پزشکی – ویلیام کیلین، سر پیتر ردکلیف و گرگ سمنزا برندگان امسال

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۷-۱۶

نوبل پزشکی ۲۰۱۹ اهدا شد.

نوبل پزشکی ۲۰۱۹ که اولین نوبل هر سال می باشد امسال به آقایان ویلیام کیلین، سر پیتر ردکلیف و گرگ سمنزا رسید. کمیته جایزه نوبل طی اطلاعیه ای از برنده شدن این سه دانشمند به دلیل آنچه که کشف این نکته که یک سلول چگونه حضور اکسیژن را حس کرده و پاسخ سلول در مواجهه با آن چیست. خبر دادند.

نوبل پزشکی ۲۰۱۹ که جایزه امسال آن ۹۱۳ هزار دلار می باشد در حالی به این سه دانشمند اهدا شد که این سه دانشمند تحقیقات گسترده ای بر روی چگونگی واکنش سلول در حضور اکسیژن و تاثیر کم و زیاد شدن مقدار آن بر سلول انجام داده اند.

برندگان نوبل پزشکی

برندگان نوبل پزشکی

بنا به اعلام کمیته این جایزه معتبر وجود اکسیژن برای ادامه حیات ضروری می باشد و این نکته مدت ها پیش کشف شده است ولی مکانیسم عملکرد مولکولی سلول که نشان دهنده پاسخ آن به کم و زیاد شدن مقدار اکسیژن باشد و اینکه سلول چگونه خود را با آن مطابقت می دهد، شناخته نشده بود. تا اینکه ویلیام کیلین، سر پیتر ردکلیف و گرگ سمنزا برندگان نوبل امسال به آن پرداختند.

پژوهش ویلیام کیلین، سر پیتر ردکلیف و گرگ سمنزا به صورت وسیع بود و این سه دانشمند بر روی بسیاری از مسائل پزشکی منجمله باردار شدن، سرطان، بیماری ناشی از کمبود اکسیژن در ارتفاعات، ترمیم زخم و سایر بیماری ها و عملکرد سلول های درگیر در مواجهه با کاهش و افزایش اکسیژن تحقیق کردند.

برندگان نوبل پزشکی ۲۰۱۹

ویلیام کیلین جونیور در ۲۳ نوامبر ۱۹۵۷متولد شد. وی محقق در زمینه پزشکی و فیزیولوژی بوده و اهل کشور آمریکا می باشد. وی استاد پزشکی دانشگاه هاروارد می باشد. رتینوبلاستوما عمده فعالیت این دانشمند را تشکیل می دهد.

گرگ ال. سیمنزا متولد ۱ ژانویه ۱۹۵۶در آمریکا می باشد. این دانشمند و پزشک مشهور مدیریت تحقیقات عروقی موسسه مهندسی سلول دانشگاه جان هاپکینز را بر عهده دارد.

پیتر جی. ردکلیف متولد ۱۴ می ۱۹۵۴مبلادی در انگلستان می باشد. عمده فعالیت وی در زمینه های پزشک و زیست‌شناس سلولیمی باشد ردکلیف مدیر پژوهش‌های بالینی موسسه فرانسیس کریک در لندن و مدیر موسسه اکتشاف تارگت در آکسفورد می باشد.

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 − 9 =


اخبار

سینما و هنر

جهان