نوستالژی در شعر

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۰۲

تعریف حس نوستالژی

نوستالژی در شعر:  نوستالژي در شعر، يکي از مباحث مطرح در نقد روانشناسي است. نوستالژي يا غم غربت، احساس دلتنگي و حسرت نسبت به گذشته­ ها و چيزهاي از دست رفته است ومعمولاً با حالت حسرت، دلتنگي و درد همراه است. اين مقوله در بيشتر اشعار شاعران فارسي به ویژه در شعر معاصر انعکاس ويژه‌اي دارد. نوستالژي يکي از مسائلي است که مي‌تواند نقش مهمّي در تعيين نحوة ‌نگرش انسان به جهان پيرامون ايفا کند.

احساسات و عواطف مختلف در شعر شاعران

شاعران زبان فارسي، از ديرباز تحت تأثير شرايط ناخوشايند تاريخي، سياسي، اجتماعي و شخصي به مايه‌هاي تلخي و بدبيني ميل يافته و احساس غريبي را با شعر خود درآميخته‌اند. ناکامي‌هاي فردي و شکست‌هاي تاريخي و ساير عواملي که ماية رنج و اندوه هنرمندان بوده‌، زمينة ورود مايه‌هاي بدبينانه و اندوهناک به عرصة هنر  وادبيات را فراهم آورده و نوعي عکس‌العمل رواني در برابر شرايط ناخوشايند بوده‌است و مخاطبان اين آثار هنري مي‌توانند از اين طريق به عواطف و آمال آفرينندگان آن پي ببرند.

شعر نو محملی مناسب برای تجلی انواع نوستالژی

شعر نو  به دليل دست و پاگير نبودن وزن و قافيه محملي مناسب براي ابراز بسياري از عواطف دروني است، لذا تجلّي انواع نوستالژي در  شعر نو نسبت به ديگر شيوه‌ها بارزتر است.

جایگاه نوستالژی در اشعار شاعران

در حقيقت، صورت و معناي شعر از اندوخته‌ها و تماميّت ضمير شاعر سرچشمه مي‌گيرد و بازتاب احساسات، تجربيات و حسّاسيت‌هاي اوست. لذا شناخت نوستالژي‌هاي شاعر،‌ جايگاه خاصّي در ساخت و غناي مفهوم شعر دارد و گام مهمّي در تحليل اثر هنري و شناخت بهتر شعر و شخصيت شاعر و اوضاع زمان وي محسوب مي‌شود.

فواید بررسی مولفه های نوستالژی

بررسي مؤلّفه‌هاي نوستالژي در شعر مي‌تواند به نقد روانشناسي نيز كمك شاياني بكند؛ ژرف ساخت‌هاي شعر را از نظر روان شاعر بررسي كند و در کل، در تحليل متون شاعران و درک مفاهيم مورد نظر آنان مؤثّر افتد. مؤلّفه‌هاي اصلي غم غربت عبارت است از: دلتنگي براي گذشته، فاصله گرفتن از وطن مألوف، بيان خاطرات همراه با افسوس و حسرت، پناه بردن به دوران کودکي و يادکرد حسرت­آميز آن، اسطوره‌پردازي،آرکائيسم (باستان­گرايي) و پناه بردن به آرمان شهر.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
22 − 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان