نیروگاه هسته ای – ساخت نیروگاه هسته ای در ماه و مریخ

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۰۶
نیروگاه هسته ای- ساخت نیروگاه اتمی در ماه و مریخ

ناسا به دنبال ساخت رآکتور فضایی

برنامه های فضایی ایالات متحده به درجات بسیار بالایی رسیده است. این کشور به دنبال تحقق برنامه های فضایی بلند پروازانه ای است. ساخت نیروگاه هسته ای روی سیاره مریخ و کره ماه پروژه جدید سازمان فضایی این کشور است. ساخت سیستم شکافت سطح، پروژه جدیدی است که وزارت انرژی ایالات متحده برای آن درخواست داده است. این پروژه امکان زندگی بلند مدت انسان را در محیط سخت و خشن فضا میسر می سازد.

نیروگاه اتمی - ساخت نیروگاه اتمی در ماه و مریخ

ساخت نیروگاه هسته ای در ماه و مریخ

ساخت نیروگاه هسته ای فضایی بدون نیاز به خنک کننده

وزارت انرژی آمریکا و سازمان ناسا به همراه کارشناسان آزمایشگاه ملی آیداهو در حال بررسی این پروژه هستند. این آزمایشگاه در زمینه ساخت رآکتورهای پیشرفته در ایالات متحده در حال فعالیت است. برخی از این رآکتورها با نام میکرو رآکتور شناخته می شوند که نیازی به آب برای خنک شدن ندارند. این نوع از رآکتورها می توانند برای استفاده در خارج از جو زمین که آبی برای خنک کردن نیست، بسیار مناسب باشند. رآکتورهای روی زمین در حال حاضر برای خنک شدن به آب نیازمند هستند.

در بخشی از اطلاعیه سازمان انرژی ایالات متحده آمده است: رآکتورهای هسته‌ای کوچک می‌توانند توان ضروری برای ماموریت‌های اکتشافی فضا که مدنظر دولت فدرال است را فراهم کنند.

برنامه دو مرحله ای

سازمان های یاد شده برنامه ای دو مرحله ای تدوین نموده اند. اولین مرحله مربوط به توسعه طراحی رآکتور است. در دومین مرحله به صورت آزمایشی رآکتور ساخته خواهد شد. پس از طی شدن آزمایشات، رآکتور به ماه ارسال خواهد شد. همچنین یک سیستم پرواز به همراه فرودگر برای انتقال آن به ماه توسعه پیدا خواهد کرد. گفته شده تا پایان سال ۲۰۲۶ یک رآکتور با سیستم پرواز و فرود ساخته می شود.

طبق محاسبات این رآکتور نباید وزنی بیشتر از ۳۵۰۰ کیلوگرم داشته باشد. عمر مفید حداقلی ۱۰ سال را دارا باشد و توان کارکرد به صورت خودکار را نیز داشته باشد.

رآکتوری که در پایان ساخته خواهد شد باید بتواند بدون توقف حداقل ۱۰ کیلووات یعنی میانگین مصرف خانه‌های ایالات متحده آمریکا، برق تولید کند. احتمالا چند رآکتور به فضا فرستاده خواهد شد تا انرژی موردنیاز برای زندگی روی ماه یا مریخ تامین شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 + 21 =


اخبار

سینما و هنر

جهان