نیل – رودی به قدمت سی میلیون سال

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۸-۳۰

رود نیل قدمتی سی میلیون ساله دارد.

نیل رودی که همه آن را به دلیل اتفاقاتی که در آن و پیرامون آن افتاده است می شناسیم. اتفاقاتی همچون شکافتنش توسط حضرت موسی، همجواری با اهرام ثلاثه مصر و اتفاقاتی از این قبیل که نامش را جهانی کرده است.

حال بشنوید از جدیدترین ادعای محققین در ارتباط با نیل که در ژورنال معتبر Nature Geoscience منتشر شده است. طبق بررسی های صورت گرفته، دَوران یک کمربند همرفتی از بخش گوشته زمین (Mantle convection) در بخش زیرین نیل سبب شده است تا رود نیل در جای خود ثابت مانده و آب رودخانه در طی سالیان زیاد  از بخش های مشخصی عبور کند.

کلودیو فاسنا، زمین‌شناس دانشگاه تگزاس آمریکا در اینباره گفت که یکی از مهمترین پرسش ها در ارتباط با نیل این می باشد که این رود از چه تاریخی شروع به جریان کرده است و برای چه در این مدت زمان طولانی جاری مانده است؟

دلیل دانشمندان برای سی ساله بودن نیل

دانشمندان جواب هایی برای این پرسش پیشنهاد کرده اند که بسیار حیرت انگیز می باشند. در این پاسخ ها این نتیجه گرفته شده است که نیل ۳۰ میلیون سال قدمت دارد.

البته باید خاطرنشان کرد که، نظریه دیگری نیز در این زمینه موجود است که سن این رود را شش میلیون سال تخمین زده است و وجود آن را در اثر تغییر مهم در حوزه زهکشی بافت شرقی آفریقا می داند.

نظریه قدمت سی میلیون سال این رود هم یک نظریه قدیمی می باشد، که یافته های جدید به آن قوت می بخشد. این یافته ها شامل مدل های جدید زمین شناسی و بررسی سنگ های موجود در کوه های کشور اتیوپی با سایر نقاط نیل می باشد.

یافته های جدید نشان می دهد که ارتفاعات اتیوپی ناشی از جابجایی های صورت گرفته در بخش گوشته زمین می باشد.  این اتفاق در بخش های بالادست این رود، سبب شده است تا پیش از رسیدن رود به دریای مدیترانه در مسیر خود برای زمانی بسیار طولانی بماند.

قطعا بدون این تغییر در زمین‌ این رود از مدت‌ زمان بسیار قبل تر مسیر خود را به سمت غرب تغییر می داد. که این امر سبب اثرات بسیار بزرگی بر روی تاریخ تمدن بشریت شده است.

همانگونه که حضور این رودخانه بزرگ در بخش های شمال آفریقا و خاورمیانه سبب پیدایش تمدن‌های عظیم در این بخش از کره خاکی شده است.

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 + 21 =


اخبار

سینما و هنر

جهان