هانتا ویروس – ویروس جدیدی از چین که در حال گسترش است

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۱-۰۷

ویروس جدیدی که احتمال شیوع دارد

هر دم از این باغ بری می رسد. حالا که سراسر جهان درگیر ویروس کرونا هستند ؛ زمزمه هایی از انتشار ویروسی جدید به گوش می رسد. هانتا ویروس هم گویی در حال گسترش است. معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در مورد این ویروس اطلاعاتی منتشر کرده است. در این نوشته به اختصار آنها را بیان می کنیم.

هانتا ویروس - ویروس جدیدی از چین که از حیوان به انسان منتقل می شود

 ویروس جدیدی از چین که از حیوان به انسان منتقل می شود

هانتا ویروس چیست

جوندگان مخزن این ویروس هستند. هر کسی که با جوندگان آلوده به این ویروس در تماس باشد،در خطر خواهد بود. این ویروس منجر به ایجاد عارضه ریوی و بیماری شدید تنفسی می گردد. هانتا ویروس میتواند کشنده باشد. برای اولین بار در دهه ۵۰ میلادی در جنگ کره و آمریکا و در رودخانه هانتا شناسایی شد. این ویروس قابلیت انتقال از جونده آلوده به انسان را دارد.

سرایت به انسان

این ویروس از طریق نیش جوندگان آلوده به انسان منتقل می شود. روش دیگر انتقال از طریق تماس با ادرار، مدفوع و یا بزاق حیوانات آلوده به ویروس است. در صورتی که فرد پس از لمس این موارد دهان یا بینی خود را لمس کند، ویروس را وارد بدن کرده است. مصرف غذایی که آلوده به بزاق و یا ادرار و مدفوع جوندگان آلوده باشد هم عامل انتقال است. بنابراین هانتا از طریق هوا انتقال پیدا نمی کند. دوره نهفتگی بیماری حاصل از این ویروس بین یک تا هشت هفته است. علائمی شبیه ویروسی که این روزها مایه دردسر همه شده است یعنی کووید ۱۹ دارد. تب، تنگی نفس، سرفه، خستگی و دردهای عضلانی از جمله علائم ابتلا به هانتا ویروس هستند. میزان مرگ و میر ناشی از این ویروس عدد وحشتناک ۳۸ درصد است.

روش های مقابله و پیشگیری

میزان تماس و نزدیکی با جوندگان را به حداقل برسانید. محل زندگی و کار خود را به نحوی مدیریت کنید که جوندگان علاقمند به حضور در آنها نباشند. سوراخ و یا شکاف در پارکینگ ها و درهای خانه را پر کنید. اطراف محل زندگی و کار خود را از پسماند مواد غذایی پاک کنید تا جوندگان به این محل ها نزدیک نشوند. شواهد نشان می دهد در هفته های اخیر ابتلا به این ویروس در حال گسترش است. یک نفر هم در چین به علت ابتلا به آن جان خود را از دست داده است. این فرد مسافر یک اتوبوس بود. حالا همراهان او در اتوبوس هم تحت آزمایش هستند.

البته که با توجه به سبک زندگی در کشور ما احتمال خطر آفرین بودن این ویروس برای ما بسیار پایین است. اما رعایت نکات ایمنی به ویژه برای افرادی که با جوندگان (در محیط کار و یا خانه) در تماس هستند بسیار ضروری است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 + 6 =


اخبار

سینما و هنر

جهان