هایما S5 – جنبه‌های مختلف برند چینی هایما S5 توربو

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۱۲

شرکت هایما در بازار خودرو

هایما S5 نمونه برند خودروهای چینی در ایران به شمار می رود که پیش از افزایش قیمت خودرو در بازار کشورمان قشر پایین جامعه نیز امکان دستیابی به خودروهای بروز و مدرن چینی را یافتند. استقبال گسترده مشتریان ایرانی از محصولات چینی در غیاب محصولات با کیفیت و ارزان قیمت اروپایی و ژاپنی این زمینه رو به وجود آورد تا حتی بزرگترین خودروسازان داخلی هم به سوی  همکاری با چینی‌ها  حرکت کنند.

شرکت هایما نمونه برند چینی است که در ابتدا با مدل S7 در ایران معروف شد. این کمپانی خودروسازی چینی  فعالیت خود را از سال ۱۹۹۲ آغاز نمود.چینی‌ها به منظور پیشرفت همه جانبه و هرچه بیشتر شراکت خود را با شرکت ژاپنی و خوشنام مزدا آغاز نمودند. در سال ۲۰۰۶ سهام متعلق به کمپانی مزدا در شرکت هایما، توسط گروه فاو خریداری شد و هم اکنون هایما به عنوان زیر مجموعه فاو (FAW) فعالیت دارند.

هایما S5 – جنبه‌های مختلف برند چینی هایما S5 توربو

ارزش سهام این شرکت در حدود ۱٫۸ میلیارد دلار بو ه و در سال ۲۰۱۳ نیز به عنوان ۲۸اُمین تولیدکننده خودرو در چین (دوازدهمین تولید کننده خودرو در میان برندهای چینی) شناخته شد. پس از عرضه مدل S7 از سوی شرکت ایران خودرو تصمیم بر آن شد تا مدل کوچکتر S5 نیز به جهت رقابت با سایر کراس اوورهای چینی کوچک تر موجود در ایران وارد میدان شود.

ویژگی های هایما S5

هایما s۵ توربو شباهت نسبی  با خودروی مزدا CX-5 دارد. طراحی نمای روبرو هایما پیچیده به نظر می رسد.چراغ های بزرگ هایما S5 دارای حالتی به اصطلاح چشم عقابی هستند و از طراحی داخلی نسبتا زیبایی برخوردار گشته‌اند. در میانه بالایی نمای روبرو هایما اس۵، جلو پنجره‌ای به شکل ذوزنقه مانند با اضلاع کرومی حضور دارد که نماد هایما با ابعادی نسبتا بزرگ درون آن ظاهر می شود.

 دو نوار افقی کرومی نیز از هر دو طرف لوگوی هایما تا اضلاع کناری جلوپنجره امتداد یافته اند. یک مجرای ورودی هوا نیز چند سانتی متر پایین تر از جلوپنجره، به نحوی طراحی شده که می‌شود گفت، قرینه‌ای نه چندان دقیق از فرم کلی جلو پنجره است. در حد فاصل این قسمت نیز محل نصب پلاک حضور داشته و از جایگیری نسبتا مناسبی برخوردار شده است. بخش تحتانی هم توسط پلاستیک مشکی رنگ مورد هجوم واقع شده است.نکته ای که در نمای جلوی هایما S5 توربو چندان منطقی به نظر نمی‌رسد، حضور همزمان دو دسته چراغ روشنایی در روز و مه شکن است که نشان از  بی‌برنامگی طراحان چینی دارد.

شباهت هایما S5با هیوندا توسان

نمای جانبی و عقب هایما S5 مشابه هیوندا توسان نسل جدید است. در نمای بغل، پنجره ها فرم جذابی داشته و حالتی هیجان انگیز به خود گرفته‌اند. سایز چرخ‌ها و شعاع قوس گلگیرها، با سایر عناصر طراحی موجود در این بخش هماهنگ است. به جهت افزایش حالت جسورانه نمای جانبی اس۵، یک فرورفتگی به شکل U خوابیده که از انتهای چراغ عقب شروع شده و پس از رسیدن به حدود انتهایی درب جلو به سمت پایین کشیده شده و تا نزدیکی قوس گلگیر عقب امتداد یافته است. ناحیه  زیادی از نیمه پایینی نمای جانبی توسط پلاستیک مشکی رنگ اشغال شده است و به جهت افزایش جنبه تجملاتی، یک نوار کرومی باریکتر نیز بر روی آن کار گذاشته شده است.

میله باربند سقفی با رنگ کرومی- مشکی نیز با نمای قسمت پلاستیکی زیرین دربها هارمونی جالبی ایجاد نموده است. هایما S5 دارای ابعادی برابر با ۴۳۵۸ میلیمتر طول،۱۸۲۳ میلیمتر  عرض و ۱۶۲۰ میلیمتر ارتفاع است. همچنین فاصله دو محور این خودروی چینی برابر با ۲۶۳۰ میلیمتر است

قیمت هایما S5

هم اکنون و در مردادماه ۹۹ قیمت هایما S5 توربو در بازار کشورمان بین ۴۵۰ تا ۴۶۰ میلیون تومان است و آخرین شرایط فروش این خودرو نیز به بهمن ماه سال ۹۷ باز می گردد. ایران خودرو قیمت این خودرو را آذرماه سال ۹۸ افزایش داده و به حدود ۱۷۸ میلیون تومان رساند که البته در اعلامیه این افزایش قیمت ذکر شده بود که قیمت مذکور تنها ویژه تسویه حساب دارندگان حواله این خودرو است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 + 20 =


اخبار

سینما و هنر

جهان