هجوم هواداران ترامپ – وقوع صحنه‌ای بی‌سابقه در تاریخ آمریکا

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۰-۱۸

اخراج معترضین از ساختمان کنگره

به دنبال هجوم هواداران ترامپ به ساختمان کنگره، مراسمی که تاکنون شکل نمادین در ایالات نمتحده داشت، شاهد صحنه‌ای بی‌سابقه در تاریخ این کشور شد.  در جریان اخراج معترضین از ساختمان کنگره سیزده تن بازداشت و‌ یکی از معترضین کشته شد. نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا در این باره گفت: ما حالا به تاریخ پیوستیم و جهان این صحنه‌های شرم آور را دید.

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا گفت که آنچه در ساختمان کنگره اتفاق افتاد بی نظمی افراط گرایان بود و نماینده آن چیزی نیست که در کشور وجود دارد. او خواست مخالفان ساختمان کنگره را ترک کنند. جو بایدن در پایان سخنرانی بار دیگر از دونالد ترامپ خواست وارد عمل شود. او در پاسخ به سوالی درباره امنیت خود گفت نگران سلامت و امنیتش نیست چون مردم آمریکا اجازه نخواهند داد اتفاقی برای او بیفتد. او گفت دیگر بس است.

ترامپ به هوادارش خود گفت انتخابات را دزدیده‌اند اما به خانه خود برگردید!.  ترامپ هم در پیامی ویدیویی به هواداران خود گفت :همه می‌دانند که انتخابات از ما دزدیده شده است. با این وجود ما حزب قانون و نظم هستیم. باید به خانه‌های خود برگردید، ما نمی‌خواهیم کسی آسیبی ببینید.

واکنش به هجوم هواداران ترامپ

هجوم هواداران ترامپ - وقوع صحنه‌ای بی‌سابقه در تاریخ آمریکا

هجوم هواداران ترامپ – وقوع صحنه‌ای بی‌سابقه در تاریخ آمریکا

بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس هم در واکنش به این رویداد بی‌سابقه گفت: صحنه‌های ننگینی در کنگره آمریکا شاهد هستیم. ایالات متحده در سراسر جهان مدعی دموکراسی است و اکنون نیز لازم است که انتقال قدرت مسالمت‌آمیز و با نظم وجود داشته باشد.

در پی این رویداد توییتر نیز اعلام کرد که حساب کاربری ترامپ در این شبکه اجتماعی را موقتا بسته است.

جورج دبلیو بوش، رییس جمهور اسبق ایالات متحده، طی بیانیه‌ای درباره حوادث پایتخت آمریکا گفت که او و همسرش لورا، با ناباوری این اتفاقات دردناک و دلخراش را دیده‌اند. او تاکید کرد: اینگونه اختلافات در نتایج انتخابات در جایی مثل جمهوری‌ قلابی باید اتفاق بیفتد، نه در جمهوری دموکراتیک ما!

باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، در واکنش یه این رویداد گفته است که حمله به ساختمان گنگره به عنوان لحظه‌ای ننگین و شرم‌آور برای کشور  در تاریخ ثبت خواهد شد، حمله‌ای که به تحریک یک رئیس جمهور جاری انجام شد که به بیان اظهارات دروغ درباره نتیجه یک انتخابات قانونی ادامه می‌دهد.

او افزود: اما شوخی است اگر کسی بگوید که کاملا از آن غافلگیر شده چون روایات خیالی جمهوری خواهان و اکوسیستم رسانه‌ایی همراه آنها هواداران این حزب را درباره حقیقت انتخابات گمراه کرده است و حوادث امروز پیامد آن عملکرد است. اوباما از رهبران حزب جمهوری خواه خواست “آمریکا را برگزینند” و افزود که از سخنان امروز بسیاری از چهره‌های سیاسی دلگرم شده است.

بیل کلینتون رئیس جمهور سابق آمریکا هم رویدادهای این روز را تعرضی خواند که محصول بیش از چهار سال سمی کردن سیاست، پراکندن عمدی سوءاطلاعات، و کاشتن تخم بی اعتمادی …. و دشمن کردن مردم آمریکا با یکدیگر است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 − 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان