مجسمه ابوالهول – بزرگترین و سحرانگیزترین مجسمه سنگی جهان

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۱-۱۹

مجسمه غول پیکر ابوالهول مظهر آفتاب در مصر باستان

مجسمه ابوالهول عظیم‌ترین و سحرانگیزترین مجسمه‌ای است که توسط بشر ساخته شده است. مجسمه ابوالهول یا اسفینکس به معنای پدر وحشت با بیش از ۲۰ متر ارتفاع، اسطوره مصرباستان با ترکیبی از انسان و حیوان با پیکری از شیر که با بال‌های عقاب تزیین شده و دارای سری شبیه سرزنان است.

این مجسمه طبق پیش‌بینی‌های انجام شده بیش از ۴۵۰۰ سال پیش توسط پادشاه خفرع ساخته شده است، ولی تاریخ دقیق ساخت و نیز سازنده آن همچنان مرموز مانده است. برخی زمین شناسان نظیر کالین ریدر، آثار فرسایشی باران روی مجسمه را یافته و آن را نشان قدمت دیرین مجسمه می‌داند. نشانه‌هایی در محوطه جیزه قراردارد که از فعالیت‌های قبل از ساخته شدن هرم خبر می دهد. از دید این زمین شناس مجسمه از بقیه اهرام و آثار موجود قدمت بیشتری دارد و به نظر دست کاری های رو مجسمه انجام شده است.

مجسمه ابوالهول – بزرگترین مجسمه سنگی جهان

سحر و شگفتی این مکان در حد بالایی توصیف شده به طوری که انسان را می تواند ساعت‌ها به خود مشغول سازد و گذر زمان را از یاد ببرد. در این منطقه از مصر چندین هرم باستانی وجود دارد که هرم خوفو به عنوان تنها بازمانده عجایب هفتگانه جهان، بزرگترین آنها به شمار می آید.

شترسواری، یکی از کارهای لذتبخشی است که گردشگران به هنگام بازدید از اهرام مصر از آن استقبال می کنند.

از نمونه های مشابه این مجسمه در کشورمان می‌توان شیردال‌ها، هما و …  را نام بردکه نمونه‌هایی از آن در تخت جمشید نمایان است.  از دید بسیاری از مورخان این سبک مجسمه سازی ریشه در تمدن بین‌النهرین داشته و به وفور انواع آن در محدوده ایران، یونان و مصر یافت شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
8 − 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان