هزار خورشید تابان – دومین کتاب خالد حسینی نویسنده افغانستانی آمریکایی

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۰۷

دومین کتاب خالد حسینی

هزار خورشید تابان دومین اثر خالد حسینی است. پزشک ساکن آمریکا که با قلم زیبایش بسیاری را در سالهای اخیر همراه خود کرده است. در این کتاب او به ماجرای زندگی دو زن افغان پرداخته است. سرگذشت غمناک و محنت بار این زنان در شرایط نا به سامان کشور افغانستان شما را با خط به خط داستان همراه خواهد کرد. داستان این کتاب در سال‌های پایانی سلطنت ظاهرشاه و کودتای جمهوری، به‌قدرت‌رسیدن کمونیست‌ها، حمله ارتش سرخ شوروی، جنگ‌های داخلی و حکومت مجاهدین، ظهور طالبان و سرانجام سقوط آنان از قدرت اتفاق می افتد.

هزار خورشید تابان - دومین کتاب خالد حسینی نویسنده افغانستانی آمریکایی

هزار خورشید تابان – دومین کتاب خالد حسینی نویسنده افغانستانی آمریکایی

کتاب هزار خورشید تابان

کتاب، داستان زندگی دو زن افغان را روایت می کند که در همسایگی یکدیگر زندگی میکنند. اما هیچ شناختی از هم ندارند و در دو عالم متفاوت نیز سیر می کنند. اما وقایع حاکم بر کشور و دست تقدیر جوری می گردند که زندگی این دو به شدت به یکدیگر گره می خورد. در واقع کتاب ادای دینی است به زنان افغان که سالیان درازی است از حقوق خود محروم شده اند و به دور از خوشی گذران عمر می نمایند. روایت داستان به شیوه دانای کل است. وقایع داستان هم میان سال های ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۰ میلادی که یکی از حساس‌تری برهه‌های تاریخ افغانستان بوده؛ رخ می دهد. این کتاب برای افرادی که معتقدند جبر روزگار دلیلی برای ساکن ماندن آنهاست می تواند گزینه مناسبی باشد. نام اثر هم از وصف کابل توسط صائب تبریزی گرفته شده است.

بخش هایی از کتاب

تقصیر تو که نیست. گوش می‌دهی؟ تقصیر تو نیست. تقصیر به گردن این وحشی‌هاست. مرا از پَشتون بودنم شرمنده کرده‌اند. قومم را بدنام کرده‌اند. تو تنها نیستی، همشیره. مادرهایی مثل تو مدام می‌آیند- مدام- مادرهایی اینجا می‌آیند که نمی‌توانند به بچه‌هایشان خوراک بدهند، چون «طالبان» اجازه نمی‌دهد از خانه بیرون بروند و کار کنند. پس خودت را ملامت نکن. هیچ‌کس اینجا ملامتت نمی‌کند. من می‌فهمم.

و شاید این بخش بهترین قسمت برای معرفی این کتاب باشد: تو این مدرسه ها چیزی یاد نمی گیری که به لعنت خدا بیرزد. زن هایی مثل من و تو فقط یک مهارت می توانند به عمرشان یاد بگیرند. یک مهارت آن هم این است: تحمل.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 − 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان