هشام الهاشمی – مورخ و تحلیلگر سیاسی برجسته عراقی ترور شد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۱۷
هشام الهاشمی - مورخ و تحلیلگر سیاسی برجسته عراقی در بغداد ترور شد

عاملین ترور الهاشمی در بغداد

هشام الهاشمی ، مورخ و  تحلیلگر سیاسی برجسته عراقی  شامگاه روز گذشته در منطقه زیونه  بغداد به دست افرادی مسلح ترور شد. الهاشمی پس از پایان یک مصاحبه تلویزیونی از سوی افرادی ناشناس هدف قرار گرفته است. در مورد عاملین این ترور سخنان ضد و نقیضی مطرح شده است. برخی  از بیانیه داعش مبنی بر قبول مسئولیت این ترورخبر می‌دهند برخی گروه های سیاسی همچون  حزب المواطنه نیز انگشت اتهام را به سمت گروه های همسو با حشد الشعبی گرفته اند.

برخی منابع نیز گفته اند  هشام الهاشمی دو  هفته قبل و در گفتگویی تلفنی گفته که به صورت مداومی تهدید به کشتن می شود. سفارت ایران در بغداد این اقدام را عملی جنایتکارانه دانسته و محکوم کرده  و نخست‌وزیر عراق ،  یک مسئول بلندپایه امنیتی را در بغداد برکنار کرده است. نوری المالکی رئیس ائتلاف پارلمانی دولت قانون گفته است :ترور هشام الهاشمی کارشناس مسائل امنیتی را  محکوم  می کنیم . این گونه اقدامات  تلاشی برای کشاندن عراق به سمت هرج و مرج و کشتار از طریق  اتهام زنی های  متقابل  است و تاثیری منفی بر وحدت موضع عراقی ها خواهد داشت.

دستور تشکیل کمیته تحقیقات ترور هشام الهاشمی

وزارت کشور عراق به دنبال ترور هشام الهاشمی تحلیلگر برجسته عراقی در بغداد، دستور تشکیل کمیته تحقیقات درباره ترور وی را صادر کرد. وزارت کشور عراق پس از ترور هشام الهاشمی، تحلیلگر و کارشناس برجسته عراقی تدابیری را برای مجازات عاملان این اقدام اتخاذ کرد. این وزارتخانه با صدور حکمی دستور تشکیل یک کمیته تحقیقات درباره ترور الهاشمی را صادر کرد. از سوی دیگر، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق نیز رئیس بخش امنیت منطقه‌ای که الهاشمی در آنجا ترور شد را برکنار کرد.

واکنش ها به ترور هشام الهاشمی

هشام الهاشمی – مورخ و تحلیلگر سیاسی برجسته عراقی در بغداد ترور شد

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد در بیانیه‌ای عمل جنایتکارانه ترور هشام الهاشمی را به شدت محکوم کرد.سفارت ایران اعلام کرده است:  «بدون شک هدف حامیان و مجریان چنین عملیات‌هایی، برهم زدن ثبات و امنیت در عراق، ایجاد فتنه و تفرقه و بازگرداندن خشونت به عراق است». نوری المالکی رئیس ائتلاف «دولت قانون» عراق نیز ترور هشام الهاشمی را محکوم کرد.

وی در این زمینه گفت: «ترور الهاشمی تلاشی برای کشاندن عراق به هرج و مرج اس».. المالکی افزود: «این جنایت تلاشی برای فرو بردن عراق به هرج و مرج است و بر وحدت کشور تأثیر منفی خواهد گذاشت..رئیس ائتلاف دولت قانون افزود: این ترور توطئه ای برای اختلاف افکنی است؛ باید مراقب برنامه های دشمن بود»

حشد شعبی عراق ترور الهاشمی در بغداد را محکوم کرده بود. در همین راستا، «مهند العقابی» مدیرکل روابط عمومی سازمان حشد شعبی عراق تصریح کرده بود: کسانی از ترور الهاشمی سود می‌برند که خواستار زمینه‌چینی برای ماندن نیروهای بیگانه در منطقه هستند.

درباره هشام الهاشمی

الهاشمی متولد سال ۱۹۷۳ (۴۷ ساله) مورخ و پژوهشگر حوزه امنیتی- استراتژیک و گروههای تندرو و متخصص پرونده گروهک تروریستی داعش بود. وی همچنین در زمینه نسخه‌های خطی فقهی و حدیثی فعالیت داشت و تحصیلات خود را در رشته مدیریت و اقتصاد با مدرک لیسانس به پایان رساند. الهاشمی در دوران رژیم صدام به زندان افتاد؛ اما در سال ۲۰۰۲ آزاد شد و پس از سال ۲۰۰۳ مدتی را به عنوان روزنامه نگار فعالیت کرد و گزارش‌ها و مستندهای بسیاری را برای روزنامه‌ها و شبکه‌های خارجی تهیه و تولید کرد.

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
9 − 7 =


اخبار

سینما و هنر

جهان