ماموریت گشت‌زنی در تنگه هرمز – حمایت سیاسی ۸ کشور عضو اتحادیه اروپا

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۱-۰۲

ماموریت گشت‌زنی در تنگه هرمز

ماموریت گشت‌زنی در تنگه هرمز توسط هشت کشور عضو اتحادیه اروپا  مورد حمایت واقع شده است. طبق اخبار وزارت خارجه فرانسه هشت کشور عضو اتحادیه اروپا از ماموریت گشت‌زنی و مراقبت‌ از کشتی‌رانی، برای جلوگیری از وقوع درگیری‌ها و کشمکش‌های احتمالی در تنگه هرمز حمایت سیاسی کرده‌اند.

ایالات متحده آمریکا چند کاه قبل نیز از قصد ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی دریایی را برای محافظت از کشتی‌های تجاری خبر داده بود. اما فرانسه پیشنهاد یک ماموریت جداگانه اروپایی را مطرح کرد. یک سخنگوی نیروهای مسلح فرانسه روز ۲۸ آذر سال جاری اعلام کرد ماموریت اروپا برای امنیت کشتیرانی در منطقه خلیج فارس از ماه آینده و تحت فرماندهی یک ناو جنگی فرانسوی آغاز خواهد شد.

ابوظبی، مرکز فرماندهی ماموریت گشت‌زنی

هشت کشور عضو اتحادیه اروپا از جمله  بلژیک، دانمارک، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند و پرتغال و فرانسه که  این هشت کشور را تشکیل می‌دهند انجام ماموریت را بر عهده گرفته اند و مرکز فرماندهی این ماموریت نیز قرار است ابوظبی باشد. به‌نقل از یک مقام نظامی فرانسه یک ناوچه (پاس‌ناو) هلندی قرار است از آخر ماه فوریه نخستین دور از گشت‌زنی‌ها را آغاز کند.

اتحادیه اروپا – گشت‌زنی در تنگه هرمز

چند ماه قبل، جوزف دانفورد رئیس کمیته متحد روسای ستادهای آمریکا اعلام کرد که دولت دونالد ترامپ برای گشت‌زنی در آبهای نزدیک ایران و یمن ائتلاف بین‌المللی ایجاد می‌کند.

دستیار رئیس پنتاگون اعلام کرد که این ائتلاف برای مقابله نظامی با ایران ایجاد نمی‌شود، بلکه هدف آن تأمین امنیت کشتیرانی  در آن منطقه از طریق  تشدید نظارت و کارهای شناسایی در آن منطقه است.

قبل از آن نیز مقامات جبل الطارق به‌ دستور مقامات انگلیسی و از طریق نیروهای انگلیسی نفتکش گریس ۱ را توقیف کرده بودند. این اقدام انگلیسی‌ها با واکنش مقامات ایرانی روبه‌رو شد و مسئولان ایران تأکید کرده بودند که این راهزنی دریایی انگلیسی‌ها بی‌پاسخ نخواهد ماند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
12 − 11 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0