هوش هیجانی

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۰۷

هوش هیجانی

مفهوم هوش

تا به امروز تعاریف مختلفی از هوش هیجانی کردند اما باز هم یک تعریف کامل و جامع به عمل نیامده است. علت این تفاوت این است  که هوش یک مفهوم  نیست هوش یک موضوع انتزاعی و سازه است برعکس مفاهیمی که مصادیق و نمودهایی در بیرون داشته باشند فقط تعریف کننده ی مجموعه ای از فرایندها ست که از رفتارها و پاسخ اشکار افراد برگرفته شده است . از هوش و هوشمندی تعریف های متفاوتیبه عمل آمده  که به چند مورد آن اشاره میشوددر واقع کسی را باهوش میپنداریم که توانایی درک مشکل را داشته باشد ، یا اینکه هنگام مواجهه با مشکلات زندگی بهترین و مناسبترین متد را برگزینند.

نظریه های هوش

نظریه پردازان هوش را  نوعی سازه ی  فرضی میدانند  نه یک رویکرد عصب شناختی برای آدمی  به عبارت دیگر  هوش مفهومی است ساختگی که روانشناسان از آن برای راحتی ارتباط می دانند

نظریه هوش اسپیرمن

هوش دو عاملی کتل

نظریه هوش چند گانه

نظریه سه وجهی هوش

مفهوم هیجان

در فرهنگ لغات انگلیسی اکسفورد، معنای لغوی هیجان چنین ذکر شده است هر تحریک یا اغتشاش در ذهن، احساسات و عاطفه ،هر حالت ذهنی قدرتمند یا تهییج شده لویس هیجان را نخستین علت ایجاد کننده شناخت، تعمیم و عمل می داند.موضوعی که می تواند در حل و پدید ایی مشکلات و تجارب بین فردی و درون فردی ، نقشی بی بدیل داشته باشد.هیجانها حالت عاطفی هشیاری یا خود اگاهی است که در ان مفاهیمی همچون شادی، غم وترس، نفرت یا عشق نهفته  است.هیجانها از حالتهای شناختی و ارادی متمایز است بعبارتی هیجان مربوط به احساسات به ویژه جنبه های خوشایند و نا گوار فرایند ذهنی است .

هوش عمومی و هوش هیجانی

دو قابلیت مهم هوشبهر و هوش هیجانی  با یکدیگر متفاوت و متضاد نیستندبلکه میتوان گفت با یکدیگر تمایز دارند .انسان ها همگی ازترکیبی از هوش و عواطف در خود دارند ، انسان های واجد هوشبهر بالا و هوش هیجانی پائین (یا هوشبهر پائین و هوش هیجانی بالا) با وجود  نمونه هایی نوعی،تقریبا نادرندهستند. در واقع میان هوشبهر و برخی جوانب هوش هیجانی همبستگی مختصری وجود دارد. هر چند این ارتباط آن قدر هست که روشن کند این دو قلمرو اساساً مستقل اند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
24 − 10 =


اخبار

سینما و هنر

جهان