هکرهای کلاه سفید – قانونی شدن فعالیت هکرهای کلاه سفید در کشور

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۱-۰۷
قانونی شدن فعالیت هکرهای کلاه سفید در کشور

فعالیت قانونی متخصصان امنیت رایانه

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرده است به زودی فعالیت هکرهای کلاه سفید و متخصصان در بخش امنیت رایانه به صورت قانونی در خواهد آمد. مهدی محمدی در این رابطه گفت: فراخوانی صادر شده است که این افراد دارای شناسنامه گردند و احراز هویت شوند. همچنین با انجام این طرح، امکان بازاریابی و جذب این افراد از طریق شرکت‌هایی که نیاز به متخصص امنیت دارند، فراهم می‌شود. در واقع با اعلام این فراخوان، شاهد احراز هویت هکرهای قابل اعتماد خواهیم بود و برای این فعالیت، یک بازار کسب و کار هم در کشور ایجاد می شود.

قانونی شدن فعالیت هکرهای کلاه سفید در کشور

قانونی شدن فعالیت هکرهای کلاه سفید در کشور

هکرهای کلاه سفید

White Hat Hacker یا هکرهای کلاه سفید دسته ای از هکرها هستند که نیت خرابکانه ندارند. این افراد نقاط ضعف سیستم‌های رایانه‌ای را تست و شناسایی می‌کنند. در واقع هکر کلاه سفید، ضعف سیستم‌های امنیتی شبکه‌های کامپیوتری را به سازمان‌ها و شرکت ها نشان می دهد.

تا کنون فعالیت افراد در این حیطه در کشور ما غیرقانونی بوده است. اما با صدور فراخوان و شناسایی افراد قابل اعتماد، ارتباط هکرها با شرکت‌هایی که به متخصص تست نفوذ نیاز دارند برقرار می‌شود؛ و ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی هم می تواند از این افراد متخصص بهره بگیرد.

آقای محمدی گفته است: آمار دقیقی از تعداد هکرهای فعال در کشور در دست نیست ولی به نظر می رسد تعداد افرادی که در این زمینه فعالیت دارند، بسیار زیاد باشد. حتی در بررسی ها مشخص شده که برخی از این افراد توانسته اند در سطح بین المللی اقداماتی مفید داشته باشند. بنابراین قصد این است که این افراد دارای شناسنامه شوند تا از نظر امنیتی با مشکلی مواجه نگردند.

رفع مشکلات امنیتی سازمان ها

تشکیل یک بانک اطلاعاتی از افراد قابل اعتمادی که می توانند به حل مسائل امنیتی سامانه‌های دولتی و خصوصی کمک کنند، بسیار مفید خواهد بود. این افراد می توانند به صورت قانونی فعالیت کرده و پروژه‌هایی هم برای انجام این اشخاص تعریف خواهد شد تا مشکلات امنیتی سیستم‌های سازمانی را شناسایی و برطرف کنند.

هکر بودن در بیشتر نقاط دنیا یک شغل محسوب می شود؛ اما تا به امروز در کشور ما به خوبی به این موضوع پرداخته نشده است. امید است این طرح بتواند به این افراد کمک کند تا به صورت قانونی فعالیت کرده و از مظان اتهام خارج گردند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
2 + 4 =


اخبار

سینما و هنر

جهان