چاله آبی بلیز – مخوف‌ترین و بزرگترین چاله آبی جهان

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۰۸

شگفتی های دریای کارائیب

چاله آبی بلیز، چاله‌ای زیبا و مسحور کننده در صدر لیست ده مکان شگفت انگیز کره زمین قرار دارد. چاله آبی بلیز یکی از هیجان انگیزترین مکان های جهان برای شیرجه زدن و غواصی است که در کشور بلیز (Belize) واقع در آمریکای مرکزی قرار گرفته است. این چاله، ۴۰۰ متر طول و ۱۴۵ متر عمق دارد. غوطه خوردن در این آب های شفاف و دیدن انواع آبزی های متنوع لذت بی نظیری دارد. وجود انواع ماهی های عجیب و کمیاب، لاک پشت های غول پیکر و مرجان های تماشایی، بر جذابیت این چاله فیروزه ای افزوده است.

بلیز کم جمعیت ترین و کوچک ترین کشور منطقه آمریکای مرکزی محسوب می شود. این کشور کوچک، بزرگ‌ترین شهر مایایی، بلند‌ترین صخره‌ی مرجانی که در نیم‌کره‌ی غربی امتداد می‌یابد و بیشترین جمعیت پلنگ‌های خالدار آمریکایی را در خود جای داده‌ است. این کشور ابتدا با عنوان هندوراس بریتانیا شناخته می‌شد، استقلال خود را از بریتانیا در سال ۱۹۸۱ به دست آورد و به دومین کشور جوان نیمکره‌ی غربی مطرح شد.

طی سفرهای اکتشافی، دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که توپوگرافی این گودال، کارست (KARST) است. یعنی پدیده‌ای متشکل از سنگ آهک، سنگ گچ و دولومیت. این توپوگرافی مشخصه‌ی گودال‌های آبی و غار‌ها است. دانشمندان، استالاکتیت‌هایی نیز در این غارها کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد این منطقه در تاریخ زمین‌شناسی، بالاتر از سطح دریا قرار داشته‌است. این گودال مکان مناسبی برای علاقه‌مندان به غواصی و محققان علوم زیستی است. به منظور حفاظت از این منطقه در برابر آلودگی و انقراض گونه‌ها، کشور بلیز، گوفه‌کشی یا ترالینگ را از سال ۲۰۱۰ ممنوع کرده‌است.

پیدایش و نام گذاری بزرگترین چاله آبی جهان

چاله آبی بلیز – مخوف‌ترین و بزرگترین چاله آبی جهان

این نام را غواص و نویسنده مشهور بریتانیایی، ند میدلتون (Ned Middelton) بر روی آن گذاشته است. او در کتاب خودش که داستان ده سال غواصی او در زیر آب های مشهور دنیاست، به کار برده است و از آن پس این نام بر روی آن باقی مانده است. اما این سایت، شهرت خودش را مدیون کسی به غیر از ژاک کوستو (Jacques Cousteau) نیست.

کوستو یک افسر محافظت دریایی، ماجراجو و فیلم ساز دریایی بود. او اولین کسی بود که چاله بزرگ آبی را به عنوان یکی از بهترین سایت های غواصی در کل دنیا معرفی کرد.

در سال ۱۹۷۱ کوستو با کشتی بزرگ تحقیقاتی خود به نام Calypso وارد این منطقه شد و به چاله رسید و در رابطه با بزرگترین چاله آبی دنیا تحقیقات بیشتری انجام داد. اکتشافات کوستو اطلاعات ارزشمندی درباره نحوه ایجاد و ریشه های این چاله بزرگ فراهم کرد. اطالاعاتی نظیر اینکه جنس سنگ های اطراف این چاله سنگ آهک است. طبق اکتشافات و تحقیقات صورت گرفته، این چاله حداقل در چهار دوره زمانی مختلف ایجاد شده است. زمانی که سطح دریا به دلیل دوره طولانی یخبندان پائین تر از حد کنونی بوده است.

.

 

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 − 4 =


اخبار

سینما و هنر

جهان