هیدروکسی کلروکین – این دارو تاثیری در پیشگیری از کرونا ندارد

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۱۸
تحقیقات نشان می دهند این دارو تاثیری در پیشگیری از کرونا ندارد

داروی ضد مالاریا و کاربرد آن در درمان کووید ۱۹

پژوهش های جدید نشان می دهند هیدروکسی کلروکین که برای درمان کرونا استفاده می شود، آنچنان تاثیری در مبارزه با این بیماری ندارد. این پژوهش روی ۸۲۱ نفر انجام گرفته است. این افراد در فاصله ای کمتر از ۱/۸ متر با یک فرد مبتلا به کووید ۱۹ (به مدت ۱۰ دقیقه) قرار گرفته بودند. این در حالی بود که به جز ماسک هیچگونه وسیله محافظتی دیگری به کار گرفته نشده بود.

به نیمی از این افراد در طول چهار روز پس از این ملاقات دوز بالایی از هیدروکسی کلروکین داده شد. باقی افراد قرص هایی بی اثر مصرف می کردند. ۱۴ روز پس از انجام آزمایش، این افراد مورد پیگیری قرار گرفتند تا مشخص شود که بیمار شده اند یا خیر. حدود ۱۲ درصد از افراد گروه هیدروکسی کلروکین بیمار شدند و حدود ۱۴ درصد نیز در گروه دوم. این اختلاف ناچیز از نظر آماری معنی دار نیست.

تحقیقات نشان می دهند این دارو تاثیری در پیشگیری از کرونا ندارد

تحقیقات نشان می دهند این دارو تاثیری در پیشگیری از کرونا ندارد

عوارض مصرف هیدروکسی کلروکین

حدود ۴۰ درصد افرادی که این دارو را مصرف کرده بودند دچار عوارض جانبی شدند. نکته جالب اینکه در گروهی که داروهای بی اثر و در واقع قرص های دارونما استفاده کرده بودند هم ۱۶/۸ دچار عوارض جانبی شدند. البته که این عوارض در هیچکس جدی نبوده است. حدود ۲۳ درصد از افراد دچار تهوع و اسهال شده بودند.

نتایج این پژوهش می تواند برای پاسخ به این پرسش که آیا داروی مالاریا برای پیشگیری از کووید ۱۹ موثر است یا خیر بسیار مهم باشد. رییس جمهور آمریکا استفاده از این دارو را بسیار امیدبخش می داند. اما شواهدی که نشان دهنده بی اثر بودن آن در پیشگیری از کروناست و همچنین عوارض گزارش شده برای این دارو، باعث شده استفاده از آن برای درمان کرونا ممنوع گردد.

ایده پیشگیری با این دارو کارآمد نیست

در این پژوهش این مورد بررسی نشده که مصرف این دارو پیش از قرار گرفتن در معرض ویروس میتواند مفید باشد یا خیر. اما با وجود اثرات جانبی که تا کنون از این داروی ضد مالاریا ثبت شده است، اکثر محققان بر این عقیده هستند که استفاده از آن به عنوان پیشگیری کارآمد نیست. در مورد پژوهش اخیر نیز نتایج صد در صد نیست. چرا که تمام افراد به صورت مکرر مورد آزمایش قرار نگرفته اند، ممکن است آنها در دوره خاموش ویروس به سر ببرند و دارای علامت نباشند. بنابراین این مطالعه هم دارای کاستی هایی است. اما در حال حاضر مطالعات بیشتری راجع به اثر بخشی این دارو در حال انجام است.

مصرف این دارو برای افرادی که به مالاریا، لوپوس و روماتیسم مفصلی مبتلا هستند ضروری است. با افزایش تقاضا برای درمان کرونا این افراد ممکن است به داروی خود دسترسی پیدا نکنند. به همین دلیل برخی دانشمندان معتقدند بررسی در مورد این دارو را باید متوقف و روی سایر داروها مطالعه کرد. آنها معتقدند بیشترین تمرکز باید روی تولید واکسن باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
11 + 27 =


اخبار

سینما و هنر

جهان