والری ژیسکاردستن – درگذشت رئیس جمهور پیشین فرانسه بر اثر کرونا

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۱۳

درگذشت بیستمین رئیس‌جمهور فرانسه (۱۹۷۴ تا ۱۹۸۱)

والری ژیسکاردستن رئیس جمهوری پیشین فرانسه بدلیل ابتلا به کرونا در سن ۹۴ سالگی از دنیا رفت. خانواده ژیسکاردستن در بیانیه ای اعلام کردند که مراسم خاکسپاری وی در مراسم خصوصی در منطقه «لوار» برگزار خواهد شد.
این سیاستمدار فرانسوی تحصیلات خود را در دانشگاه پلی‌تکنیک پاریس به پایان رساند و در وزارت دارایی فرانسه مشغول به کار شد. در سال ۱۹۵۶، ‌که مردی ۳۰ سال بود، به‌عنوان نمایندهٔ پارلمان فرانسه انتخاب شد و در همان سال عضو کابینهٔ فرانسه شد. مدتی بعد به‌عنوان عضو هیئت نمایندگی فرانسه در سازمان ملل متحد حضور پیدا کرد تا اینکه در ۱۹۶۲ توسط ژنرال دوگل به وزارت دارایی منصوب شد. ژیسکاردستن در ۱۸ سالگی به مقاومت فرانسه پیوست و در جنگ جهانی دوم در جریان آزادسازی پاریس از اشغالگران نازی شرکت داشت.

ریاست جمهوری والری ژیسکاردستن

ژیسکاردستن فعالیت سیاسی خود را در سال ۱۹۵۹ آغاز کرد و در وزارت دارایی مشغول به کار شد و  در سال ۱۹۷۴ با پیروزی مقابل فرانسوا میتران سوسیالیست به سمت  ریاست جمهوری رسید.وی در دوران ریاست جمهوری سیاست رادیکالی را در پیش گرفت به طوری که او  را در فرانسه عمدتا بدلیل اصلاحات رادیکال از جمله قانونی کردن سقط جنین، آزادی طلاق و پایین آوردن سن رای به ۱۸ سال یادآور می شوند.

والری ژیسکاردستن – درگذشت رئیس جمهوری پیشین فرانسه بر اثر کرونا

ژیسکاردستن در اروپا بدلیل همکاری با هلموت اشمیت صدراعظم پیشین آلمان برای حرکت به سوی وحدت پولی نیز شناخته می شود.وی همچون اشمیت خواستار روابط قوی با آمریکا بود. اولین رابطهٔ او و ایران در دوران ریاست‌جمهوری‌اش، میزبانی از محمدرضا شاه و همسرش در سال ۱۳۵۳ بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
8 + 14 =


اخبار

سینما و هنر

جهان