واکسن آسترازنکا – واکسن بی‌خطر طراحی شده در دانشگاه آکسفورد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۳۱

واکسن بی‌خطر مقابله با کرونا

واکسن آسترازنکا (AstraZeneca) برای مقابله با کووید ۱۹ در دانشگاه آکسفورد طراحی شده و نتایج اولیه این واکسن ایمن و مؤثر بوده است. نتایج اولیه مراحل آزمایش‌های بالینی واکسن طراحی شده توسط دانشگاه آکسفورد و شرکت داروسازی آسترازنکا نشان می دهد که  واکسن بی‌خطر  و بدون عوارض جانبی بوده و می‌تواند واکنش سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با ویروس کرونا برانگیزد.

تزریق این واکسن تجربی به داوطلبان از چند ماه گذشته و در مورد حدود هزار نفر آغاز شد. در پژوهش‌های پزشکی معمولا اولین آزمایش‌های بالینی برای سنجش ایمنی دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی در این مورد مشخص پژوهشگران قصد داشتند واکنش سیستم ایمنی بدن را نیز ارزیابی کنند.پژوهشگران دانشگاه آکسفورد در گزارش تحقیقات خود گفته اند تزریق اين واکسن تجربی در افراد بین ۱۸ تا ۵۵ ساله واکنش ایمن سازی توام يا دوگانه ایجاد کرده است. دانشگاه آکسفورد در همکاری با شرکت داروسازی «آسترازنکا» قرار است این واکسن را در سطح جهانی تولید کند و این شرکت از هم اکنون تعهد داده که ۲ میلیارد دوز از این دارو را تولید خواهد کرد.

گامی مهم در جهتی درست

واکسن آسترازنکا – واکسن بی‌خطر طراحی شده در دانشگاه آکسفورد

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا این نتیجه را خبری بسیار خوب نامید. وی در توئیتی نوشت:«دست مریزادی عظیم به دانشمندان و محققان پیشروی دنیا و درخشان ما در دانشگاه آکسفورد. هنوز هیچ تضمینی وجود ندارد و ما به نقطه پایان نرسیده‌ایم و به آزمایش‌های بیشتر نیاز است اما این گامی مهم در جهتی درست است.»

دکتر آدریان هیل، مدیر موسسه پژوهشی جنر در دانشگاه آکسفورد گفت:«تقریبا در تمامی موارد واکنش ایمن سازی خوبی ایجاد کرده است. نکته جالب در مورد این واکسن این است که هر دو بازوی سیستم ایمنی بدن را فعال می کند.». وی افزود: «آزمایش‌های بالینی گسترده تر در مورد ۱۰ هزار بیمار در بریتانیا و مشارکت بیماران بيشتری در برزیل و آفریقای جنوبی در این آزمایش‌ها آغاز شده است. یک آزمایش دیگر با مشارکت حدود ۳۰ هزار بیمار در آمریکا نیز قرار است به زودی آغاز شود»

سنجش سریع میزان کارایی این واکسن تا حد زیادی به گستره انتقال ویروس و آزمايش نمونه تجربی واکسن در ابعاد وسيع بستگی خواهد داشت، ولی دکتر هیل تخمین می‌زند که تا پایان سال جاری میلادی اطلاعات لازم برای تصمیم‌گیری نهایی در مورد تجویز عمومی این واکسن جمع آوری خواهد شد. چندین کشور از جمله آلمان، فرانسه، آمریکا، هلند و ایتالیا از هم اکنون قراردادهایی برای خرید این واکسن امضا کرده اند. این واکسن هنوز مجوز علمی را دریافت نکرده ولی رهبران بریتانیا وعده داده اند که در صورت اثبات کارایی این دارو مردم بریتانیا اولین کسانی خواهد بود که آنرا دریافت می کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
4 + 17 =


اخبار

سینما و هنر

جهان