واکسن ایرانی کرونا – دسترسی به واکسن ایرانی کرونا تا تیر ماه

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۱۶
دسترسی به واکسن ایرانی کرونا تا تیر ماه

دریافت مجوز برای مطالعات انسانی

به تازگی اولین واکسن ایرانی کرونا از سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت مجوز آغاز مطالعات انسانی را دریافت کرده است. دکتر مینو محرز که سرپرست تحقیقات تولید این واکسن در کشور است، در این رابطه گفت: واکسن کرونایی که تولید کرده ایم، در واقع ویروس ضعیف شده است که مانند واکسن‌هایی می باشد که در کشورهایی مانند چین و روسیه ساخته شده است.

دکتر محرز همچنین اضافه کرد: خوشبختانه مطالعات حیوانی این واکسن، نتیجه بخش بوده است. این محصول بر روی سه حیوان موش، خرگوش و میمون آزمایش شده است و در هر سه مورد موفقیت‌آمیز بوده است. با ارائه مستندات و نتایج به سازمان غذا و دارو و تایید این داده ها توسط این سازمان، کمیته اخلاق هم مجوز آغاز مطالعات انسانی را صادر کرد. حالا سه مرحله کلینیکال ترایال انسانی را انجام خواهیم داد.

دسترسی به واکسن ایرانی کرونا تا تیر ماه

دسترسی به واکسن ایرانی کرونا تا تیر ماه

مرحله تست انسانی

در مرحله تست انسانی، واکسن در دو دوز به داوطلبین تزریق می شود. مطالعه انسانی واکسن، باید در سه مرحله انجام شود تا اگر در این آزمایشات، واکسن هم مصون و هم موثر بود، بتواند به تولید برسد. ایمنی این محصول در بخش تست حیوانی بالای ۷۰ درصد و خوب بوده است.

شرایط داوطلبان تست انسانی هم طبق گفته خانم دکتر مینو محرز بدین شرح است: داوطلبان باید بین ۱۸ تا ۵۰ سال و سالم باشند، بیماری خاصی نداشته و قبلا به کرونا مبتلا نشده باشند؛ همچنین تست کووید-۱۹ آنها هم منفی باشد.

واکسن ایرانی کرونا تا تیرماه از راه می رسد

دکتر محرز درباره زمان تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا گفت: در حالت خوشبینانه، در سال جدید و اواخر بهار می‌توانیم این واکسن را داشته باشیم. واکسن هایی هم که در مناطق دیگر دنیا تولید شده، تا آماده سازی و رسیدن به دست ما همینقدر زمان نیاز خواهند داشت. امیدواریم واکسن خودمان هم تا همان زمان یعنی تا تیر ماه به نتیجه برسد.

اگر مرحله آزمایش انسانی هم مانند مرحله آزمایش حیوانی موفقیت آمیز باشد، واکسن کرونای تولید داخل تا تیر ماه به تولید خواهد رسید. البته اگر واکسن ایمن و موثر باشد، باید مجددا از سازمان غذا و دارو مجوز دریافت کند و بعد از آن می‌تواند وارد فاز تولید شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
17 − 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان