واکسن سینوواک – اعلام اثربخشی ۵۰ درصدی واکسن چینی

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۰-۲۵
واکسن سینوواک - اعلام اثربخشی 50 درصدی واکسن چینی

نتایج تحقیقات دانشمندان بزریلی

پیش از این بارها گزارش شده بود واکسن سینوواک (واکسن چینی کووید ۱۹) تا ۷۸ درصد اثربخشی دارد. اما برخلاف این گزارشات، نتایج جدیدترین تحقیقات صورت گرفته توسط دانشمندان کشور برزیل ثابت کرده کرده است اثربخشی این محصول کمتر از چیزی است که چین ادعا می کند. پس از تجزیه ‌و تحلیل با معیارهای سختگیرانه‌تری نسبت به قبل، اثربخشی این واکسن دربرابر تمام انواع کووید ۱۹ ازجمله موارد خفیف، ۵۰ درصد اعلام شده است. هرچند واکسن چینی ظاهرا در برابر ابتلا به نوع شدید کووید ۱۹ که نیازمند بستری در بیمارستان است، مصونیت تقریبا ۱۰۰ درصد می‌دهد، اما موارد حاد گرد‌آوری‌شده در آزمایش برای دستیابی به نتیجه، بسیار کمتر از این عدد را نشان می دهد؛ که از نظر آماری معنادار تلقی می گردد.

واکسن سینوواک - اعلام اثربخشی 50 درصدی واکسن چینی

واکسن سینوواک – اعلام اثربخشی ۵۰ درصدی واکسن چینی

کنترل همه گیری با واکسن سینوواک

یک میکروب شناس برزیلی در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: باید بگویم این محصول گزینه ای مناسب برای کنترل همه گیری کرونا در جهان است. البته که نمی توانیم بگوییم واکسن چینی بهترین واکسن کووید ۱۹ در جهان است.

واکسن تولید شده در شرکت سینوواک چین نسخه‌ای غیرفعال از ویروس کرونای عامل بیماری کووید ۱۹ است. پیش تر در کنفرانس های مطبوعاتی ادعا شده بود  اثربخشی این محصول فراتر از ۵۰ درصد است. وقتی نماینده شرکت چینی تخت فشار خبرنگاران قرار گرفت، پاسخ داد که عدد ۷۸ درصد از بررسی نزدیک به ۲۲۰ مورد علامت‌دار کووید ۱۹ به‌دست آمده است. اما روز گذشته محققین اعلام کردند در تجزیه ‌و تحلیلی جزئی‌تر، شرکت‌کنندگانی را بررسی کرده اند که با وجود مثبت ‌بودن آزمایششان برای کووید ۱۹ علائم بسیار خفیفی داشته و به‌دنبال درمان نرفته اند.

آن‌ها درنهایت ۱۶۷ مورد ابتلا را در گروه دارونما و ۸۵ مورد را در گروه گیرندگان واکسن پیدا کردند و برهمین ‌اساس اثربخشی را ۵۰/۳۴ درصد برآورد نمودند. حتی با درنظرگرفتن عدم قطعیت‌های آماری، این عدد به‌نحو چشمگیری بسیار پایین تر از ۹۰ درصد اثربخشی دیگر واکسن های تأیید شده‌ است.

آزمایش سخت برزیلی ها

نمایندگان شرکت سینوواک با این بررسی ها مخالف بوده و می‌گویند در آزمایش برزیلی، تعریف آزادانه ای از موارد ابتلا، واکسن را در معرض سخت‌ترین آزمون ها قرار داده است. مثل مقایسه فردی که در زمین آسفالت یک کیلومتر می‌دود با فردی که همان مسافت را با وجود موانع طی می‌کند.

طبق دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت، هر واکسن کووید ۱۹ که اثربخشی ۵۰ درصد با حد پایین ۳۰ درصد دارد، از استاندارهای مجوز اولیه برخوردار است؛ و شرکت سینوواک اعلام کرده واکسن تولیدی این شرکت، تمام الزامات برای توجیه در استفاده به صورت اضطراری را دارد. لازم به ذکر است کشورهای اندونزی و ترکیه واکسیناسیون با این واکسن چینی را آغاز نموده اند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
10 − 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان