واکسن کرونای فایزر – واکسن کرونای فایزر کِی به ایران می‌رسد؟

 • توسط اعرابی
 • ۱۳۹۹-۰۸-۲۱

واکسن کرونای فایزر چه زمانی وارد کشور می‌شود؟

در پی اعلام موفقیت شرکت فایزر در تولید واکسن کرونا، رئیس انجمن داروسازان ایران در خصوص زمان ورود واکسن کرونای فایزر به کشور اظهار کرد:  «اگر واکسن کرونا تأییدیه‌های جهانی برای تولید انبوه را بگیرد در بهترین حالت یک سال زمان می‌برد تا به ‌دست ما برسد»
درصورتی که واکسن در شرکت فایزر به تولید انبوه برسد تامین نیاز مردم کشور سازنده، کشورهای همجوار و کشورهایی که با ایالات متحده آمریکا دارای روابط نزدیک‌تری هستند در اولویت قرار می‌گیرد و پس از آن این دارو در اختیار کشورهای دیگر و ازجمله ایران قرار می‌گیرد.

پنج‌نکته درباره شرکت داروسازی فایزر

در اینجا ذکر چند ‌نکته درباره شرکت داروسازی فایزر که به تازگی با ساخت واکسن کرونا موفقیت بزرگی بدست آورده لازم است. درست است که فایزر به گرانی جنس‌های‌اش زبانزد است ولیکن برای ما ایرانی‌ها، تازه‌وارد و ناشناخته نیست.

واکسن کرونای فایزر – واکسن کرونای فایزر کِی به ایران می‌رسد؟

۱- این‌که سال آینده ما هنوز در شرایط کرونایی بمانیم یا نه، به فعالیت‌های این شرکت داروسازی برای تولید واکسن کرونا بستگی دارد؛
اما ایرانیان بارها و بارها از محصولات فایزر از قدیم استفاده کرده‌اند.

۲-  شاید در میزان تولید، فایزر چهل‌ونهمین شرکت دارویی جهان باشد اما از نظر فروش، اول است.
قدیمی هم هست؛ سال ۱۸۴۹ – ۱۲۲۷ خورشیدی هم‌زمان با سلطنت ناصر‌الدین شاه- به‌دست دو کارآفرین آلمانی-آمریکایی را افتاد و به این‌جا رسید.

۳- این شرکت حتی در در سال ۱۳۴۳شرکتی را با نام لابراتوارهای فایزر، در جاده مخصوص تهران- کرج در ایران راه انداخت که پس از انقلاب ۱۳۵۷، دارایی‌‌ها و سهام‌اش را مصادره کردند و به نام‌اش شد: رازک.

بعدتر که بخشی‌از سهام این شرکت را در بورس بنیاد تعاون سپاه و گروه دارویی برکت(متعلق به ستاد اجرایی فرمان امام) از آن خود کردند.

فایزر را با چه داروهایی می شناسیم؟

 • ادویل، معروف‌ترین داروی فایزر بین ایرانی‌ها است که نام تجاری‌اش ایبوبروفن است. بله؛ مُسکنی‌که آبی روی آتش دردهای ما ریخته و البته این روزها در داروخانه‌ها خلی کم پیدا می‌شود.
 • ویاگرا؛ ویاگرای شیطون. نام تجاری برند فایزر برای داروی سیلدنافیل است و اتفاقا ترکیب شیمیایی‌اش هم از اکتشافات محققان فایزر است.
  این دارو جز درمان اختلالات جنسی نعوظ در مردان، گه‌گاه برای بهبود فشار خون پایین هم تجویز می‌شود.
 • سرترالین، با نام آسنترا، قرص مشهور و پر مشتری و آلپرازولامِ چرت‌آور با نام تجاری زاناکس؛ دو دارو روان‌پزشکی برای افسردگی، ترس‌ها، وسواس‌ها، بدخوابی‌ها، پیر و جوان طرف‌دارشان هستند.
 • سلبرکس که ما راحت‌تریم با نام علمی‌اش –سلکوکسیب- صدای‌اش کنیم و به مذاق پزشکان و بیماران ایرانی خوش آمده؛ کپسولی از داروهای ضدالتهابی که برای؛ از آرتروز و روماتیسم مفصلی گرفته تا  نقرس تجویز می‌شود.
 •  خیلی موارد ما ایرانیان عفونت‌های قارچی‌ را با دارویی به نام دیکلوفان درمان کرده‌ایم که نام تجاری داروی فلوکونازول است.
  این دارو در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی هم هست و برایکاهش احتمال عفونت در بیمارانی که عمل پیوند داشته‌اند یا شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی می‌کنند، هم تجویز می‌شود.
  جز دارو، چیزهای زیادی هست که ما از داروخانه می‌خریم و فایزری هستند؛ مثلا مرطوب‌کننده‌هایی که قبل‌تر که ارزان‌تر بود و در دسترس همه قرار داشت.

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 − 11 =


اخبار

سینما و هنر

جهان