واکسیناسیون کرونا – دکتر نمکی: آغاز واکسیناسیون کرونا قبل از ۲۲ بهمن

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۱-۰۱

اقدامات انجام شده برای واردات واکسن

دکتر نمکی اظهار امیدواری کرده است که تا پیش از ۲۲ بهمن واکسیناسیون کرونا در کشور آغاز گردد. وزیر بهداشت در مورد واردات واکسن گفت: تا زمانی که مطمئن ترین و بی خطرترین واکسن را نتوانیم به کشور وارد کنیم، این کار را انجام نمی دهیم؛ چانه زنی های ما به این دلیل است که موثرترین واکسن را وارد کشور کنیم. امیدوارم قبل از ۲۲ بهمن و طبق مصوبه اولویت بندی شده، واکسیناسیون را در گروه های حساس شروع نماییم. واکسن کووکس سازمان جهانی بهداشت نیز قرار است تا ماه فوریه میلادی در کشورها (از جمله ایران) توزیع گردد.

دکتر نمکی: آغاز واکسیناسیون کرونا قبل از 22 بهمن

دکتر نمکی: آغاز واکسیناسیون کرونا قبل از ۲۲ بهمن

خرید واکسن و شروع واکسیناسیون کرونا

دکتر جهانپور نیز درباره خرید واکسن کرونا از کوواکس، گفت: از کوواکس ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کرونا خریداری خواهیم کرد. البته که تا امروز کوواکس هیچ واکسنی را در جهان توزیع نکرده است. کوواکس در واقع یک اتحادیه جهانی بر محور سازمان جهانی بهداشت و ابتکار عملی برای توزیع واکسن در جهان می باشد. هنوز این اتحادیه چیزی توزیع نکرده و ما هم واکسنی وارد نکرده ایم؛ هر واکسنی که سازمان غذا و داروی کشور به عنوان مرجع ملی برای صدور مجوز ورود واکسن تایید کند، از این محل تهیه خواهد شد.

جهانپور همچنین افزود: خرید مستقیم واکسن کرونا از شرکت‌های مورد تایید سازمان غذا و دارو هم به هر تعداد که مقدور باشد، انجام می‌شود. بعد از آن خرید از کوواکس و در مرحله بعدی استفاده از واکسن های داخلی انجام خواهد گرفت.

دکتر جهانپور اظهار امیدواری کرد: درست است که ما از کشورهایی نبودیم که زودتر شروع به واکسیناسیون کردند، اما فکر می کنم از اولین کشورهایی باشیم که واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ را به پایان برسانیم.

واکسن داخلی

واکسن موسسه رازی اجازه تست بالینی گرفته است؛ و هفته آینده از شروع اولین فاز واکسن ساخت داخل در رازی رونمایی می شود. واکسن مجموعه برکت هم در حال سپری کردن مراحل است.

همچنین طبق گزارشات وزیر بهداشت، واکسن مشترک با کشور کوبا هم با انتقال دانش فنی در کوبا و در انستیتو پاستور در حال انجام است. فاز دوم مطالعه بالینی در کشور کوبا و فاز سوم را در آینده ای نزدیک و با انتقال دانش فنی و با نام پاستور در کشور آغاز خواهد شد. طبق پیش بینی ها این محصول نیز در اواسط بهار سال آینده به نتیجه خواهد رسید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 − 13 =


اخبار

سینما و هنر

جهان