واکنش ایالات متحده آمریکا – ابراز نگرانی از گلایه‌های مشروع معترضین عراق

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۱۰

واکنش ایالات متحده آمریکا درپی استعفای عادل عبدالمهدی

واکنش ایالات متحده آمریکا در پی استعفای نخست وزیر عراق با ابراز نگرانی از جانب وزارت امور خارجه عراق همراه بود. وزارت خارجه ایالات متحده در پی اعلام کناره‌گیری نخست وزیر عراق، از رهبران عراق خواست به «گلایه‌های مشروع» معترضان، از جمله شکایت آنها از وجود فساد در کشور، رسیدگی کنند. طبق خبرگزاری های صورت گرفته دو روز گذشته در گزارشی از جانب یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا، که هویت او  نامشخص قید شده بود، آمده است: «ما در نگرانی‌های مشروع معترضان عراقی سهیم هستیم.»

این مقام وزارت خارجه ایالات متحده در نشست خبری بیان داشتند: «ایالات متحده همچنان از دولت عراق می‌خواهد اصلاحات درخواستی مردم، از جمله در مورد بی‌کاری، فساد، و اصلاح نظام انتخاباتی، را اعمال کنند. بیانات مذکور مقام وزارت خارجه آمریکا و در واقع موضع ایالات متحده ساعاتی پس از آن بیان می‌شود که پس از هفته‌ها اعتراضات مردمی، عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق،  اعلام نمود اسعفای خود را تقدیم پارلمان خواهد کرد.

استعفای عادل عبدالمهدی؛ نخست وزیر عراق

استعفای عادل عبدالمهدی روز گذشته پس از مخالفت آیت الله سیستانی، مرجعیت دینی نجف با تداوم دولت عراق اعلام گردید. عادل عبدالمهدی عصر امروز  در یک نشست خبری اعلام کرد به زودی استعفای خود را به پارلمان عراق تحویل خواهد داد. استعفای عادل عبدالمهدی عراق را وارد یک برهه بلاتکلیفی سیاسی و بی ثباتی و تنش خواهد کرد که پایان آن مشخص نیست. عبدالمهدی، اولین نخست وزیر عراق بعد از سال ۲۰۰۳ است که تحت فشار تظاهرات مردمی مجبور شد استفا دهد. در چنین شرایطی و با در نظر گرفتن بحران مقبولیتی که نظام عراق با آن مواجه شده، انتخاب هرگونه نخست وزیری که چهره ملی نداشته باشد و از مقبولیت مردمی برخوردار نباشد به تشدید تنش و بحران در  عراق دامن خواهد زد

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
5 + 1 =


اخبار

سینما و هنر

جهان