‌ وتوی مصوبه کنگره – محدودیت اقدام نظامی علیه ایران

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۱۸

بیانیه وتوی مصوبه دو مجلس نمایندگان و سنا

وتوی قطعنامه کنگره. دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا روز گذشته قطعنامه مصوب کنگره در مورد محدود کردن اختیارات ریاست‌جمهوری در اقدام مستقیم نظامی علیه ایران را وتو کرد و‌ تهیه‌کنندگان آن را مورد شماتت قرار داد. بیانیه‌ای که ترامپ برای وتوی مصوبه دو مجلس نمایندگان و سنا در محدود کردن اختیارات نظامی رئیس جمهوری علیه ایران منتشر کرده،  بدین شرح است: «این قطعنامه توهین آمیز توسط دموکرات‌ها و در راستای استراتژی آنها برای ایجاد اختلاف و دسته بندی میان اعضای حزب جمهوری خواه و در نهایت کسب پیروزی در انتخابات سوم نوامبر طراحی و ارائه شده است».

تصویب این قطعنامه به ویژه در مجلس سنای آمریکا که اکثریت اعضای آنرا جمهوری خواهان تشکیل می‌دهند، نوعی سرزنش و انتقاد جدی به سیاست خارجی رئیس جمهوری ایالات متحده بود.  دونالد ترامپ  در بیانیه خود آن‌ دسته از اعضای حزب جمهوری خواه را که با طرح ارائه شده توسط دموکرات‌ها همراهی کردند به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

محتوای قطعنامه مصوب کنگره

‌بیانیه وتوی دونالد ترامپ

به موجب این قطعنامه که روز سیزدهم فوریه گذشته با ۵۵ رای موافق در برابر ۴۵ رای مخالف در مجلس سنا به تصویب رسید،‌ رئیس جمهوری آمریکا بدون اجازه صریح کنگره که به صورت اعلان جنگ یا چراغ سبز ویژه صادر خواهد شد، نمی‌تواند نیروهای نظامی کشورش را با جمهوری اسلامی ایران درگیر کند.

اعضای دموکرات مجلس سنا که ۴۷ کرسی را در اختیار دارند به عنوان پیشنهاد دهنده این قطعنامه موفق شده بودند که ۸ نفر از سناتورهای جمهوری خواه را برای رای به قطعنامه با خود همراه سازند. ترامپ در بیانیه وتوی خود به این موضوع نیز اشاره کرده و افراد یاد شده را بازیچه دموکرات‌‌ها معرفی کرده است.

دونالد ترامپ معتقد است که قطعنامه مصوب کنگره «به ظرفیت و توانایی رئیس جمهوری برای حفاظت از کشور و نیز پشتیبانی از متحدان ایالات متحده ضربه وارد می‌کند» مستاجر کاخ سفید در بیانیه وتوی قطعنامه یاد شده تاکید می‌کند: «ما در جهانی پر از خصومت و دشمنی زندگی می‌کنیم و همواره در معرض تشدید تهدیدها هستیم. در قانون اساسی پیش بینی شده است که رئیس جمهوری باید بتواند از اقدامات مخرب رقبا پیشگیری کند و برای پاسخگویی سریع و قاطع وارد عمل شود»

طرح محدود کردن اختیارات نظامی رئیس جمهوری پیش از این در مجلس نمایندگان آمریکا که دموکرات‌ها هدایت آنرا در دست دارند با ۲۸۸ رای موافق در برابر ۱۷۵ رای مخالف به تصویب رسیده بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
17 + 10 =


اخبار

سینما و هنر

جهان