ورزش همگانی

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۴-۱۳

ورزش همگانی

ورزش­هاي همگاني معادل كلمه انگليسي (ورزش براي همه) و (ورزش عمومي) است معمولاً به فعاليت هاي ورزشي اطلاق مي شود كه جنبه تفريحي داشته و بدون توجه به نتيجه آن  انجام شود. بعضي از منابع نیز واژه (مشاركت كلان)را معادل ورزش هاي همگاني مي­دانند تعريف كلاسيك ورزش هاي همگاني فعاليت­هايي را در بر مي­گيردكه شكلي از فعاليت هاي جسمي يا حضور منظم در فعاليت­هاي جسماني است.ورزشهای همگانی  سلامت بدن و روان را بهبود بخشد، روابط اجتماعي را شكل دهد و يا منجر به نتايج مثبت شود.

ورزش تفريحي در مجموع به ورزش هاي داخل سالن، برنامه­ هاي تفريحات سالم، فعاليت­هاي جسماني در محيط طبيعي و تفريحي يا برنامه هاي آمادگي جسماني اطلاق مي شود. ورزش­هاي تفريحي كه مترادف با ورزش هاي همگاني است، پرداختن به مجموعه اي از فعاليت هاي ورزشي ساده، كم هزينه، ، فرح بخش و با نشاط است .كه فرصت و امكان شركت در آنها براي همه افراد وجود داشته باشد.

گزارش ها نشان داده است تعداد افرادی که در سال ۱۹۵۲ در آلمان به ورزش همگانی می پرداختند ۷/۶ درصد کل جمعيت کشور بود. و در سال ۲۰۰۰ این میزان به ۵/۲۸ درصد رسیده است.

در ژاپی نیز اين آمار در ژاپن از ۱۴ درصد در سال ۱۹۶۷ به ۶۸ درصد در سال ۱۹۷۹ رسیده است. تحقيقات انجام شده در قارة اروپا نشان می دهد که رويداد اصلی در کشورهای اين قاره ورزش همگانی است. در هنگ کنگ تعداد شرکت کنندگان در ورزش همگانی از ۴۰ درصد در سال ۱۹۹۶ به ۵۴ درصد در سال ۱۹۹۸ افزايش يافته است.

در استراليا ۵۲ درصد، دانمارک ۴۵ درصد، نروژ ۴۱ درصد،فرانسه ۳۵ درصد،کانادا ۳۴ درصد، ايتاليا ۳۰ درصد،در آمريکا ۵۷ درصد زنان و ۷۲ درصد مردان به ورزش همگانی می­پردازند

عوامل  توسعه ورزش همگانی

مهمترین عامل توسعه ورزش همگانی شامل بهبود وضعيت اقتصادی اقشار مختلف جامعه استفاده از رسانه ­های گروهی، توجه به وضعيت خانوادگی (تعداد فرزند، تأهل، برگزاری مسابقات ورزشی و اهدای جوايز، گسترش ناوگان حمل و نقل عمومی، اولويت­ دادن به ورزش  و انگیزه در اوقات فراغت نسبت به ديگر مسائل فراغتی و سرمايه ­گذاری بخش خصوصی است.

در همین راستا در اسکاتلند توجه ويژه­ای بر توسعة فضاهای تفريحی – ورزشی با رويکرد گذراندن اوقات فراغت متمرکز شده است .

اغلب فعالیت های گوناگون ورزش همگاني در بيرون از ورزشگاه­هاي رسمي و داراي مقررات سخت و دست و پاگير و به دور از چشم تماشاگران متعصب، در كمال آزادي و سادگي برگزار مي شوند. اين بازي­ها حتي اگر شكل رقابت به خود بگيرند، بازهم در چارچوب مسابقاتي با مقررات ساده كه بيش تر به بازي­هاي مقدماتي يا بازي هاي كوچك شباهت دارند انجام مي­پذيرندچرا كه در آن ها قوانين و مقررات، سبك و تعديل شده­اند، تا با كارهاي مختلف و جنسيت­هاي متفاوت بازيكنان متناسب باشند.

فضاي ورزش همگاني در راستاي غلبه دهي انديشه تعاون بر انديشه رقابت و نيز افزايش تمايل به همكاري با فرد ضعيف تر يا داراي مهارت كمتر عمل مي كند و اين خود به هر فردي فرصت مي­دهد تا به ورزش بپردازد بدون آنكه مورد تمسخر يا انتقاد قرار گيرد

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 10 =


اخبار

سینما و هنر

جهان