ویروس جدید آنفلوآنزا – ویروس با قابلیت تبدیل شدن به یک همه‌گیری جهانی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۱۰

آنفلوآنزا خوکی با پتانسیل بالقوه جهانی

ویروس جدید آنفلوآنزا خوکی به تازگی در چین کشف شده است. این ویروس از نظر محققان چین  پتانسیل تبدیل شدن به یک همه‌گیری جهانی را دارد. ویروس جدید آنفلوآنزا به تازگی در میان خوک‌ها ظاهر شده و اما امکان سرایت آن به انسان‌ها نیز وجود دارد.از منظر محققان چینی این ویروس آنفلوآنزا تمامی ویژگی‌های لازم  برای سازگار کردن خود با ایجاد عفونت در میان انسان‌ها را دارد و باید به دقت تحت نظر گرفته شود و از آنجا که جدید است ممکن است بدن انسان‌ها توان مقابله اندکی در برابر آن داشته باشد.

پیدایش یک ویروس آنفلوآنزا جدید از مهمترین نگرانی‌های کارشناسان بهداشت عمومی در جهان است چرا که  این نگرانی توام  با همه‌گیری جهانی کووید ۱۹  که تاکنون بیش از ۱۰ میلیون نفر را آلوده و جان ۵۰۰ هزار نفر را گرفته است.

تغییر و جهش ژنتیکی ویروس جدید آنفلوآنزا

آنفلوآنزا خوکی با پتانسیل بالقوه جهانی

تغییر و جهش ژنتیکی این ویروس موجب نگرانی دانشمندان چینی شده است چرا که به آن توان سرایت گسترده‌تر و انتقال انسان به انسان را خواهد داد. این  ویژگی می‌تواند علت زمینه‌ساز یک اپیدمی جهانی شود. آخرین بار که یک نوع جدید آنفلوآنزای خوکی در سال ۲۰۰۹  از مکزیک آغاز شد که همه‌گیری جهانی پیدا کرد اما کمی بعد معلوم شد که آن قدرها هم خطرناک نیست چرا که افراد بزرگسال در برابر آن نوعی ایمنی از خود نشان دادند که می‌توانست ناشی از تجربه سیستم ایمنی بدن آنها از مواجهه با ویروس‌های قبلی بوده باشد.

اکنون واکسن مقابله با آن ویروس که آ/اچ۱ان۱پی‌دی‌ام‌ ۰۹ نام‌گذاری شد در ترکیب واکسن‌های فصلی آنفلوآنزا قرار دارد و افراد با تزریق سالانه واکسن‌ها آنفلوآنزا در برابر آن ایمنی می‌یابند.

تغییر ساختاری واکسن‌های فعلی آنفلوآنزا

این ویروس تاکنون تهدید بزرگی نبوده اما پروفسور کین چاو چانگ در دانشگاه ناتینگهام بریتانیا و همکارانش که این ویروس را مطالعه کرده‌اند معتقدند باید حسابی مراقب آن بود. افراد آلوده به این ویروس تاکنون در سلاخی‌خانه‌ها و کارگران مزارع خوک‌داری در چین مشاهده شده‌اند. واکسن‌های فعلی آنفلوآنزا در برابر این ساختار جدید ویروسی بی‌اثر گزارش شده‌اند اما محققان می‌گویند امکان تغییر ساختاری واکسن‌ها برای سازگار شدن با مشخصات این ویروس وجود دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 + 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان