ویروس کرونا – تمامی ذرات کرونای جهان را می توان در یک قوطی نوشابه جا کرد

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۱-۲۵
ویروس کرونا - تمامی ذرات کرونای جهان را می توان در یک قوطی نوشابه جا کرد

ویروسی که همه جهان را فراگرفته

یک ریاضیدان انگلیسی به تازگی گفته است: ویروس کرونا که یک سال است همه جهان را درگیر کرده و متاسفانه تعداد زیادی از مردم جهان را به کام مرگ فرستاده است، یک غول بزرگ و عظیم نیست. کریستین ییتس گفت: تمام ذرات ویروس کرونا که تاکنون باعث مرگ میلیون‌ها نفر در سراسر جهان شده است، در یک قوطی نوشابه جای می‌گیرد. این ریاضیدان برای برای محاسبه حجم این ویروس در سراسر جهان، سوالات مهمی را پاسخ داده است.

ویروس کرونا - تمامی ذرات کرونای جهان را می توان در یک قوطی نوشابه جا کرد

ویروس کرونا – تمامی ذرات کرونای جهان را می توان در یک قوطی نوشابه جا کرد

 محاسبه حجم ویروس کرونا

سوال اول این بود که تقریبا چند نفر در سراسر جهان به این ویروس مبتلا شده اند. اینکه در بدن هر فرد مبتلا چه مقدار و حجمی از ویروس وجود داشته نیز سوال دوم بوده است. سوال پایانی نیز این بوده که کووید ۱۹ چه ابعادی دارد؟

ییتس بر این باور است که با رسیدن به پاسخ این سوالات می توان حجم کل ویروس کووید ۱۹ موجود در جهان را محاسبه نمود.

بر اساس آمارهای رسمی حدود سه میلیون نفر از مردم جهان در حال حاضر درگیر بیماری ناشی از کووید ۱۹ هستند. بنابراین در بدن هر یک از این افراد، بین ۱ تا ۱۰ میلیارد ویروس وجود دارد. طبق محاسبات، هم اکنون حدودا ۲۰۰ کوادریلیون ذره ویروس کرونا در جهان وجود دارد؛ که با توجه به مساحت ۵۲۳ هزار نانومتر مربعی هر ذره از آن، مجموع حجمی که این ویروس اشغال می کند در حدود ۱۶۰ میلی ‌لیتر است. چنین حجمی را می توان معادل یک قوطی نوشابه ۳۳۵ میلی‌لیتری دانست.

قطع زنجیره انتقال

باور اینکه چنین حجمی از یک ویروس برای یکسال است که تمام جهان را تحت تاثیر قرار داده است، بسیار دشوار است. این نکته را هم در نظر داشته باشید که این ویروس قادر به حرکت نیست؛ و نمی تواند خود را به بدن انسان رسانده، تکثیر شده و ایجاد بیماری نماید. بنابراین قطع زنجیره انتقال، تنها راه پایان دادن به این چرخه مرگبار است. رئیس بیماری های عفونی دانشکده پزشکی و علوم پزشکی جاکوبز دانشگاه بوفالو معتقد است: اگر تمام جهان برای چهار هفته در قرنطینه کامل باشد و همه مردم جهان به صورت کامل پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و ماسک بزنند، ویروس کرونا مسیر انتقالی نخواهد داشت و برای همیشه از میان خواهد رفت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
26 + 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان