• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • ویلیام شکسپیر – شهرت منحصر به فرد او به عنوان شاعر و نمایشنامه نویس

ویلیام شکسپیر – شهرت منحصر به فرد او به عنوان شاعر و نمایشنامه نویس

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۹-۱۱

جایگاه شکسپیر چه بود

ویلیام شکسپیر در بیست و ششمین روز از آوریل سال ۱۵۶۴ در انگلستان متولد شد. . برخی ها شکسپیر را به عنوان بزرگترین نمایشنامه نویس تاریخ می شناسند و همینطور بزرگترین نویسنده ی انگلیسی زبان. وی در سال ۱۵۸۲ ازدواج کرد که ثمره ی این ازدواج یک دختر و یک دختر و پسر دو قلو بود. او درزمانی که وظیفه ی ویرایش نمایشنامه ها را بر عهده داشت خود نیز چند نمایشنامه به رشته ی تحریر در آورد که از آنان استقبال شد. شکسپیر در تماشاخانه ی لندن با گروهی کار می کرد و سرانجام مدیر آن گروه شد. از بازیگران آن گروه ریچارد باربیج بود که در واقع خلق کننده ی نقش هملت بود. فرانسیس میرس درباره شکسپیر می گوید: «همان‌ طور که پلاتوس و سنکا بهترین کمدی و تراژدی به زبان لاتین هستند. شکسپیر فاخرترین آن‌ ها از هر دو گونه در روی صحنه است.».

آثار و نمایشنامه های شکسپیر

از نمایشنامه های مهم شکسپیر میتوان از این موارد یاد کرد: «حکایت زمستان، درد بیهوده ی عشق، اتللو، مکبث، سیمبلین، هر طور که شما دوست دارید، همسران خوش ویندزور، ژولیوس سزار، قیاس برای قیاس، ریچارد سوم، هملت، طوفان، تجاوز به لوکرسیا، خوش است آنچه هست پایانش خوش، رومئو و ژولیت، شاه لیر، تاجر ونیزی، رویای شب نیمه ی تابستان، هنری ششم، دو نجیب زاده ی ورونایی، تیتوس آندرونیکوس، کینگ جان، هنری چهارم، رام کردن زن سرکش، کمدی اشتباهات، هیاهوی بسیار برای هیچ، هنری پنجم، تروئیلوس و کریسدا، آنتونیوس و کلئوپاترا، تیمون آتنی، پریکلس، کوریولانوس، هنری هشتم. شکسپیر اشعاری دارد که در ادبیات انگلیسی شاهکار محسوب می شود به نام های: مجموعه غزلیات شکسپیر، ونوس و آدونیس، زائر پر شور.

مرگ ویلیام شکسپیر

شکسپیر در بیست و سومین روز از آوریل سال ۱۶۱۶ در حالی که هیچ نسخه ی جمع آوری شده ای از آثارش وجود نداشت در سن پنجاه و دو سالگی درگذشت. می گویند شکسپیر قطعه ای ادبی برای سنگ قبر خود سروده بود که هم اکنون نیز بروی سنگ قبرش حک شده است. این قطعه ی ادبی این بود:
«

تو را به مسیح از کندن خاکی که اینجا را دربرگرفته دست بدار!

خجسته باد آنکه این خاک را فروگذارد، و نفرین بر آنکه استخوان‌هایم بردارد!».

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 + 6 =


اخبار

سینما و هنر

جهان