• صفحه اصلی
  • >
  • اخبار
  • >
  • حوادث
  • >
  • پرونده رومینا اشرفی – وکیل مادر رومینا: قوانین ما بیشتر جرم زا هستند تا بازدارنده

پرونده رومینا اشرفی – وکیل مادر رومینا: قوانین ما بیشتر جرم زا هستند تا بازدارنده

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۰۳
پدر رومینا اشرفی - وکیل مادر مقتول: او یک مفسد فی الارض است

تقاضای فرجام خواهی برای پرونده

رسیدگی به پرونده رومینا اشرفی همچنان ادامه دارد. به گفته وکیل مادر رومینا، این پرونده در شعبه دو دادگاه کیفری یک استان گیلان بررسی شده است؛ در حال حاضر هم تقاضای فرجام خواهی داده شده و هنوز شعبه دیوان برای آن تعیین نشده است.

ابراهیم نیکدل مقدم در مورد روند این پرونده گفت: متاسفانه ما در قانون خلأهای فراوانی در مقررات کیفری داریم. دادگاه قادر نیست این کاستی ها را جبران کند. در واقع تا قانونی وجود نداشته باشد دادگاه نمی تواند به این موارد ورود داشته باشد.

پدر رومینا اشرفی - وکیل مادر مقتول: او یک مفسد فی الارض است

پرونده رومینا اشرفی – وکیل مادر رومینا: قوانین ما بیشتر جرم زا هستند تا بازدارنده.

نقص قانون برای رسیدگی به پرونده رومینا اشرفی

وکیل مادر رومینا همچنین افزود: بحث مفسد فی الارض نیز مطرح شده است. اما آن هم به دور از منطوق صریح مقررات است و بعید است که دادگاه پدر رومینا را مفسد فی الارض بداند. البته درخواست ما صدور حکم اعدام نیست. نظر من این است که باید مجازاتی تکمیلی برای این قاتل معین می گردید. مجازاتی مثل اقامت اجباری در یک محل دور افتاده یا ممانعت از حضور در محل اقامت قبلی می تواند اثر مجازات اصلی را بیشتر کند. متاسفانه قوانین ما با این کاستی ها بیشتر جرم زا هستند تا بازدارنده.

ناکارآمد بودن قوانین و وابستگی به مباحث فقهی

ابراهیم نیکدل مقدم در مورد ناکارآمد بودن قوانین گفت: مشکل ما، ریشه‌ای، فرهنگی و اجتماعی است و قوانین جزای ما برگرفته از مبانی فقهی است که بعضا کارکرد خود را با شرایط امروز از دست داده اند. این مشکل از آنجا می آید که فقط حقوقدانان قوانین را تصویب نمی کنند بلکه افرادی در این زمینه دخیل هستند که تبحری در مباحث جرم شناختی ندارند.

به نظرم برای پیشگیری از وقوع جرم های این چنینی باید راهکارهایی با ارائه تجربیاتمان پیدا کنیم. من معتقدم پیامد اجتماعی صرفاً نباید سرکوب گرایانه باشد بلکه باید بازدارنده و پیشگیرانه باشد. در حال حاضر چنین نیست؛ و باید بازنگری در این زمینه صورت گیرد تا قوانین به نحوی مانع از بروز و وقوع جرایم گردند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
4 + 30 =


اخبار

سینما و هنر

جهان