پدیده عجیب نجوم – ناپدید شدن اسرار آمیز یک ستاره عظیم

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۱۱
پدیده عجیب نجوم - ناپدید شدن اسرار آمیز یک ستاره عظیم

ناپدید شدن اسرار آمیز یک ستاره عظیم

پدیده عجیب نجوم اخیرا ناپدید شدن یک ستاره است. این ستاره حدودا صد برابر خورشید بزرگی دارد. ناپدید شدن این ستاره عظیم به صورت یک پدیده اسرار آمیز بوده است. دانشمندان هنوز  علت آن را کشف نکرده اند. حتی مشخص نیست چه اتفاقی افتاده که هیچ ردی از این ستاره باقی نمانده است.

پدیده عجیب نجوم - ناپدید شدن اسرار آمیز یک ستاره عظیم

پدیده عجیب نجوم – ناپدید شدن اسرار آمیز یک ستاره عظیم

پدیده عجیب نجوم و اختر شناسی

منجمین در دور جدید از تحقیقات خود روی کهکشان PHL 293B در مورد درخشش یک ستاره بسیار بزرگ مطالعه می کردند. این ستاره که Kinman Dwarf نام داشت در فاصله ۷۵ میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته بود. خیلی زود دانشمندان متوجه شدند این ستاره دیگر قابل رویت نیست و به طور کامل ناپدید شده است. به نظر می رسد Kinman Dwarf درخشش خود را ازدست داده باشد. این جرم عظیم آسمانی برای آخرین بار در سال ۲۰۱۱ مورد مطالعه قرار گرفته بود. حالا محققان قصد داشتند تا با تلسکوپ های پیشرفته امروزی آن را مورد بررسی قرار دهند. اما نتوانستند او را سر جای قبلی پیدا کنند.

سرنوشت یک ستاره

از آنجا که هیج مدرکی دال بر پایان یافتن زندگی این نواختر وجود ندارد، این سوال مطرح می شود که چه بر سرش آمده است؟ در پاسخ این سوال دو نظریه وجود دارد. اول اینکه درخشش این نواختر به قدری کم شده و پشت ابری از بخار مخفی شده که دیگر قابل رویت نیست. دوم سیاه چاله ای عظیم به این ستاره برخورد کرده است.

در هر دو صورت یافتن پاسخ این سوال امری بسیار مشکل است. چرا که این پدیده بسیار کمیاب و عجیب است. محققان در تلاشند تا با تلسکوپ پیشرفته هابل اسپیس وضعیت دقیق این ستاره عظیم را بسنجند تا بتوانند مدرکی برای از بین رفتن آن بیابند. با مقایسه تصاویر قبل و بعد از ناپدید شدن، قصد محققان این است تا مکان و موقعیت ستاره را پبدا کنند؛ سپس به بررسی علل محو شدن آن بپردازند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
4 + 4 =


اخبار

سینما و هنر

جهان