پرسویرنس – فرود موفق مریخ‌نورد پرسویرنس روی سیاره سرخ

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۲-۰۲

شروع کاوش باستانی روی مریخ

مریخ‌نورد پرسویرنس ناسا روز گذشته فرود موفقیت آمیزی روی مریخ داشت. این فرود پایان سفر هفت ماهه این کاوشکر از زمین تا به مریخ و البته شروع فعالیت های تحقیقاتی این ربات پیشرفته روی سطح سیاره سرخ است. پرسویرنس در ساعت ۰۰:۱۸ جمعه با سرعت تقریبا ۱۹٬۵۰۰ کیلومتر بر ساعت به جو مریخ وارد شد و فرایند چالش‌برانگیزی را آغاز کرد که مهندسان ناسا آن را «هفت دقیقه‌ی وحشت» می‌نامند. این ربات هفت دقیقه بعد به سلامت در دهانه‌ی جیزرو در مریخ فرود آمد و اندکی بعد تصویری با وضوح پایین نیز از چشم‌انداز اطراف خود به زمین ارسال کرد. این فرود بی‌نقص سرآغاز مأموریتی چندساله برای یافتن نشانه‌هایی از حیات باستانی در مریخ خواهد بود.

فرود موفق مریخ‌نورد پرسویرنس روی سیاره سرخ

فرود موفق مریخ‌نورد پرسویرنس روی سیاره سرخ

پرسویرنس جدیدترین ربات کاوشگر ناسا

کاوشگر استقامت (Perseverance) سومین فضاپیمایی است که امسال از مریخ بازدید می‌کند. پیش از استقامت، کاوشگر اماراتی امید و تیان‌ون ۱ چین به مریخ رسیده بودند. این ربات در دهانه جیزرو فعالیت خواهد کرد که زمانی محل عبور یکی از رودخانه‌های باستانی سطح مریخ بوده است. دانشمندان سیاره‌شناس بر این باورند که اگر مریخ زمانی میزبان حیات بوده باشد، این مکان می‌تواند محلی ایده‌آل برای یافتن نشانه‌های حفظ ‌شده‌ی آن از میلیاردها سال قبل باشد. اما پیش از همه اینها این کاوشگر باید موفق می شد به سلامت روی سیاره سرخ فرود آید.

ناسا اعلام کرده که این مریخ‌نورد فرود نرم و آرامی بر روی سطح سیاره سرخ رنگ داشته و دوربین‌های آن به فاصله کوتاهی بعد از نشستن بر سطح مریخ توانسته‌اند تصاویری را از سطح مریخ تهیه کرده و به زمین ارسال کنند. اولین تصویر ارسالی تصویری از سطح بیابانی مریخ به صورت سیاه و سفید و نسبتاً تار بود، اما خیال مهندسین ناسا را از فرود موفق راحت کرد. در گزارش های تکمیلی اشاره شد که به نظر می رسد فرود پرسویرنس کاملا موفقیت آمیز بوده و تمام تجهیزات آن سالم هستند.

دانشمندان ناسا امید دارند ربات پیشرفته استقامت بتواند نشانه‌های حیات را در دهانه جیزرو بیابد. برای این امر از دوربین‌های عادی و ماورا بنفش نصب شده بر روی این مریخ‌نورد استفاده خواهد شد. یک پهباد با نام ابتکار هم از تجهیزات ارسال شده با استقامت است. همچنین مته نصب شده بر روی این مریخ‌نورد به نمونه برداری از عمق این سیاره خواهد پرداخت. بازگشت این نمونه‌ها به زمین در سال ۲۰۲۶ انجام می‌شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
24 − 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان