پروژه نورولینک – پروژه تولد دوباره انسان ایلان ماسک

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۲-۲۳
پروژه نورولینک - پروژه تولد دوباره انسان ایلان ماسک

چیپست هایی درون مغز

تکنولوژی با سرعتی غیر قابل باور در حال پیشروی است. پروژه نورولینک یکی از مواردی است که شاید تا چند سال قبل تنها در فیلم های علمی تخیلی هالیوودی می توانستیم شاهد آن باشیم. قرار گرفتن چیپست هایی درون مغز را تنها می شد ساخته و پرداخته ذهن یک نویسنده دانست. اما امروز شرکت نورولینک با همکاری ایلان ماسک در حال کار روی چنین پروژه است است.

هرچند چندین سال است که از روش کاشت چیپست ها درون مغز برای بهبود شنوایی و کنترل بیماری پارکینسون استفاده می‌شود؛ اما اقدامی که در حال انجام است یک مورد کاملا متفاوت خواهد بود.

پروژه نورولینک - پروژه تولد دوباره انسان ایلان ماسک

پروژه نورولینک – پروژه تولد دوباره انسان ایلان ماسک

پروژه نورولینک ، تولد دوباره انسان

در پروژه بلند پروازانه نورولینک کاربر قادر خواهد بود اطلاعات مغزش را دانلود یا اطلاعات مورد نظرش را روی آن آپلود نماید. تمام اطلاعات نورولینک از طریق کامپیوتری که پشت گوش کاربر قرار می‌گیرد به یک کامپیوتر یا حتی گوشی هوشمند او فرستاده می‌شود.

به عنوان مثال برای سفر به کشوری دیگر نگرانی بابت ندانستن زبان کشور مقصد وجود نخواهد داشت. حتی برای یافتن مسیرهای مختلف در مقصد نیز نگرانی نخواهد بود. این چیپست می تواند اطلاعات محیطی یکی از ساکنین کشور مقصد را دریافت نماید و این اطلاعات روی نورولینک تمام اطلاعات محیطی را وارد مغز کاربر می کند. با این روش هیچ احساس غریبگی در کشور مقصد وجود نخواهد داشت. هرچند هنوز زمان زیادی مانده تا این پروژه به صورت عملی درآید و قادر به انجام این کارها باشد.

کمپانی نورولینک در حال حاضر برای کار گذاری چیپست ها به ساده ترین شکل روی مغز در حال تلاش است. این عمل جراحی حساس (کار گذاشتن الکترودهای نورولینک ) به عهده یک ربات مخصوص گذاشته شده است.

نورولینک اعلام کرده است زخم این جراحی فقط ۸ میلی‌متر است و به سختی می توان این کار را یک عمل جراحی دانست.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
13 + 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان