پل ورسک – پل زیبا و تاریخی ورسک ۸۴ ساله شد

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۱۷
پل زیبا و تاریخی ورسک 84 ساله شد

۸۴ سالگی پل تاریخی

۸۴ سال از ساخته شدن پل ورسک می گذرد. این پل هنوز هم مسیر گذر قطار های مسافربری ساری و گرگان است و راه‌آهن تهران ـ ‌شمال را به یکدیگر وصل می‌کند. از این پل به عنوان یکی از بلندترین پل های راه آهن ایران یاد می شود. ارتفاع این پل ۱۱۰ متر است و بزرگترین قوس آن ۶۶ مترشعاع ، ۹۹ متر طول و ۴ متر عرض دارد. این شاهکار مهندسی و معماری در سال ۱۳۵۶ به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است. کمپانی دانمارکی کمپساکس این پل را ۷۰ سال ضمانت کرده بود. اما با گذشت ۸۴ سال این سازه همچنان پابرجاست و از آن استفاده می شود. عملیات احداث از سال ۱۳۱۳ شروع شد و در سال ۱۳۱۵ به پایان رسید.

پل ورسک در جنگ جهانی دوم

گفته شده در زمان جنگ جهانی دوم، هیتلر از دولت ایران خواست تمام پل ها و تونل ها را منفجر کند تا کمک های نظامی و غذایی به متفقین نرسد. نام ورسک نیز در این فهرست بود. البته که این تخریب ها اتفاق نیفتاد. پس از آن نخست وزیر وقت انگلستان چرچیل، لقب پل پیروزی را برای این پل در نظر گرفت. این نام در تیرماه سال ۱۳۲۴ روی این پل گذاشته شد.

پل زیبا و تاریخی ورسک 84 ساله شد

پل زیبا و تاریخی ورسک ۸۴ ساله شد

جاذبه گردشگری

این روزها از این پل به عنوان یک جاذبه گردشگری هم استفاده می شود. قطار های گردشگری روی آن توقف کوتاهی می کنند تا گردشگران بتوانند روی پل قدم بزنند و حرکت کنند. در گورستان روستای ورسک، مزار قدیمی برخی از کارگران و مهندسان این شاهکار زیبا یافت می شود.

سال گذشته بود که سفارت سوییس در تهران عکسی از پل ورسک را در کنار پل مشابهی در سوییس منتشر کرد. این سفارت با انتشار این عکس به مرور تاریخ روابط دو کشور اشاره کرد. در این نوشته آمده بود: پل زیبا و نمادین ورسک در استان مارندران توسط یک تیم چندملیتی از جمله مهندسان کشور سوییس ساخته شده است. نمونه مشابه این پل در سوییس ویزن وبادوکت نام دارد که در سال ۱۹۰۹ افتتاح شد. جالب اینکه هر دو عکسی که کنار هم قرار گرفته اند را عکاسی به نام دیوید گابلر گرفته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
4 + 21 =


اخبار

سینما و هنر

جهان