پول شویی – تعریف و مفهوم آن

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۹-۰۴

تعریف پول شویی در لغت

پول شویی جرمی است که ابتدا در کشور آمریکا جرم انگاری شد. از آن پس سایر کشورها نیز پی به آثار مخرب پنهانی این جرم برده و آن را جرم انگاری نمودند. واژه ی پول شویی یا تطهیر پول را جایگزین واژه ی money loundering  نمودند. همان گونه که پیداست این واژه ی تطهیر پول برگردان لغت به لغت معادل انگلیسی آن در حقوق بین الملل و حقوق کشور آمریکاست که در لغت نامه های لاتین و انگلیسی نیز موجود است. در فرهنگ لغت بلک تعریفی ارائه شده که از قرار ذیل است: « انتقال پول های به دست آمده از طرق غیرقانونی به وسیله ی افراد یا حساب های قانونی به نحوی که منشا اصلی آن قابل ردیابی نباشد.

تحلیل مفهوم پول شویی

این عنوان به دلیل اینکه صرفا به لفظ پول اشاره دارد ناقص و جزیی است. در حالت دقیق تر باید به شستشوی مال اشاره کرد. زیرا پول جزیی از مال تلقی میشود. بنابراین عواید جرم ممکن است به صورت مال فارغ از اینکه پول باشد با خیر حاصل گردد و از این رو اصطلاح تطهیر مال یا شستشوی مال برخلاف اصطلاح رایج دقیق تر به نظر می رسد. در عین حال مال در فرایند شست و شوی پول چه به صورت واقعی و چه به صورت اعتباری به پول تبدیل میشود. همچنان که پول نیز نتیجه و عاید غالب جرایم مالی و افتصادی است و در روند از بین بردن منشا غیرقانونی این جرایم مبادلات پولی چشمگیر بوده است. و به عنوان مبنای سنجش مال اعم از مشروع و نامشروع محسوب میگردد. بنابراین اصطلاح پول شویی در زبانها افتاده و در قلمها عیان یافته است.

مفهوم پول شویی در دکترین

در رابطه بااصطلاح تطهیر پول یا معادل آن در فقه اسلامی مطلبی آورده نشده و تعریف و یا احکامی در رابطه با آن ارائه نگردیده است. اما از برخی آیات روایات و قواعد فقهی و هم عقلا به این نتیجه میرسیم که باید با تطهیر اموال و عواید ناشی از جرم مبارزه نمود و از آن جلوگیری کرد. اما در کتب حقوقی برای اصطلاح پول شویی یا تطهیر مال تعاریف مختلف و متعددی توسط حقوق دانان و اقتصاد دانان ارائه شده است. به عنوان مثال یکی از صاحبنظران پول شویی را اینگونه تعریف می کند: « منظور از تطهیر مال مخفی کردن منبع اصلی اموال ناشی از جرم و تبدیل آن ها به اموال پاک است. به طوری که یافتن منبع اصلی مال غیرممکن یا بسیار دشوار گردد.».

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 − 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان