پیروزی رسمی جو‌ بایدن – ترامپ ۲۰ ژانویه قدرت را به بایدن تحویل خواهد داد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۰-۱۸

تأیید پیروزی رسمی جو بایدن

کنگره آمریکا به صورت رسمی پیروزی جو‌ بایدن در انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرد. پس از تأیید پیروزی رسمی جو بایدن در کنگره، ترامپ در بیانیه‌ای اعلام کرد در روز ۲۰ ژانویه قدرت را به بایدن تحویل خواهد داد. با این حال وی گفت که کاملاً با نتیجه اعلام شده از سوی کنگره مخالف است و بر ادعای خود مبنی بر پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ پافشاری می‌کند.

این در حالی است که مایک پنس معاون او و بسیاری از جمهوریخواهان ارشد کنگره که زمانی از طرفداران وی محسوب می‌شدند بر پیروزی جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا مُهر تایید زده‌اند.

 خلع ید از ترامپ

در پی هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره، برخی روزنامه‌نگاران و شبکه‌های خبری آمریکا از زمزمه شکل‌گیری بحث خلع ید از دونالد ترامپ در ۱۴ روز باقی مانده از ریاست جمهوری او به میان آورده‌اند.

پیروزی رسمی جو‌ بایدن - ترامپ ۲۰ ژانویه قدرت را به بایدن تحویل خواهد داد

پیروزی رسمی جو‌ بایدن – ترامپ ۲۰ ژانویه قدرت را به بایدن تحویل خواهد داد

مطابق متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا، چنانچه معاون ریاست جمهوری و اعضای کابینه تشخیص دهند که رئیس جمهور به لحاظ جسمی یا روانی دیگر قادر به هدایت امور نیست، می‌توانند با استناد به این متمم، امور را به معاون ریاست جمهوری بسپرند.

این همان متممی است که در سال ۲۰۱۶ و پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات، جمعی از روانپزشکان در نامه‌ای با نامناسب خواندن دونالد ترامپ او را برای نشستن بر کرسی ریاست جمهوری استفاده از آن را خاطر نشان شدند.

دموکرات‌ها اکثریت سنا را بدست گرفتند

دموکرات‌ها با پیروزی در دو کرسی انتخابات سنا در ایالت جورجیا و ۵۰-۵۰ شدن ترکیب نهایی مجلس سنا میان دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات، اکثریت سنای آمریکا را در اختیار گرفتند. به این ترتیب کامالا هریس،‌ معاون رییس‌جمهور منتخب آمریکا،‌ نقش تعیین کننده در تصمیم‌گیری و رای‌گیری‌های سنا خواهد داشت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 + 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0