چنگیز جلیلوند – کرونا صدای ماندگار دوبله ایران را خاموش کرد

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۰۲
چنگیز جلیلوند - کرونا صدای ماندگار دوبله ایران را خاموش کرد

درگذشت دوبلور با سابقه

چنگیز جلیلوند مدیر دوبلاژ و گوینده با سابقه سینما و تلویزیون کشور امروز به دلیل ابتلای به بیماری کرونا درگذشت. خبر درگذشت این هنرمند را دکتر کولیوند رییس بیمارستان خاتم‌الانبیاء ساعاتی قبل در گفت‌وگویی با خبرنگاران تایید نمود.

این هنرمند با سابقه چند روزی بود که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری شده بود. خبرها در مورد وضعیت سلامت ایشان بسیار متناقض بود. نزدیکان ایشان وضعیت جسمانی این هنرمند را مساعد و حال ایشان را رو به بهبودی اعلام می نمودند. این در حالی است که برخی دیگر شرایط این پیشکسوت هنر دوبله را وخیم عنوان می کردند. در نهایت ظهر امروز دوم آذرماه صدای ماندگار دوبله ایران برای همیشه خاموش شد.

چنگیز جلیلوند - کرونا صدای ماندگار دوبله ایران را خاموش کرد

چنگیز جلیلوند – کرونا صدای ماندگار دوبله ایران را خاموش کرد

زندگی نامه و کارنامه هنری چنگیز جلیلوند

چنگیز جلیلوند ۶ آبان ۱۳۱۹ در شیراز به دنیا آمد. او فعالیت هنری‌اش را در سال ۱۳۳۶ و با تئاتر به همراه ابوالحسن تهامی آغاز کرد. وی با قابلیت منحصر به فردش در تیپ سازی، به مرد حنجره طلایی دوبله شهره بود. از این گوینده بی نظیر در مقاله‌ای معتبر در سال ۱۳۵۷ به عنوان یک دوبلور نمونه جهانی نام برده شد. او به جای بازیگران مشهور خارجی و داخلی بسیاری گویندگی کرده ‌است. از جمله مشهورترین گویندگی های او در فیلم‌های سینمایی خارجی به‌جای مارلون براندو، پل نیومن، برت لنکستر، ماکسیمیلیان شل، ریچارد برتون، پیتر اوتول، یول براینر، کلینت ایستوود، دین مارتین و… است. همچنین در فیلم‌های سینمایی ایرانی، گوینده بازیگرانی مثل محمدعلی فردین، بهروز وثوقی، ناصر ملک مطیعی، ایرج قادری، سعید راد و… بوده است.

از این هنرمند برجسته کارنامه بی نظیری به جا مانده است. جلیلوند پس از انقلاب به مدت ۲۰ سال در خارج از ایران و در کشور آمریکا اقامت گزید. او سرانجام به ایران بازگشت و فعالیت خود در دوبله را در سال ۱۳۷۷ از سر گرفت.

جلیلوند در چند فیلم و سریال نیز به نقش آفرینی پرداخته است. همچنین قرار بود در مجموعه سلمان فارسی در نقش اسقف ظاهر شود که این امکان فراهم نشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 + 4 =


اخبار

سینما و هنر

جهان