کاخ اردشیر بابکان – تخریب بخشی از حریم کاخ اردشیر بابکان در پی نفوذ سیل

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۱۸
کاخ اردشیر بابکان - تخریب بخشی از حریم کاخ اردشیر بابکان در پی نفوذ سیل

تخریب بخشی از میراث تاریخی کشور در پی نفوذ سیلاب

نفوذ سیل به حریم اصلی کاخ اردشیر بابکان در فیروزآباد شیراز باعث تخریب بخشی از این مجموعه تاریخی بازمانده از ایران باستان شد. نفوذ سیل به حریم کاخ اردشیر بابکان، بنیان‌گذار شاهنشاهی ساسانی بخشی از حصارهای اطراف این مجموعه تاریخی را تخریب کرده است. با وجود اینکه این کاخ مهم‌ترین اثر تاریخی فیروزآباد است با انتشار فیلمی در فضای مجازی از آب‌گرفتگی کاخ، احتمال سوءمدیریت در پاکسازی به موقع و بی‌توجهی به مسیر طبیعی دفع آب در این مجموعه را تقویت کرده است.

در پی بارش های شدید سال گذشته نیز در مناطق وسیعی از ایران در جریان سیلاب‌ها تخریب شدند. از جمله آثار باستانی ایران که در چند منطقه آسیب دیدند نقش رستم در شش کیلومتری تخت جمشید و بخشی از دیوار بزرگ گرگان که توسط ساسانیان برای دفاع از ایران احداث شده بود،

اظهارات مسئول میراث فرهنگی شهرستان فیروزآباد

درنا شهبازی مسئول میراث فرهنگی شهرستان فیروزآباد در مورد تخریب حریم اصلی این میراث باستانی گفت: این آبگرفتگی ارتباطی به کاخ اردشیر بابکان ندارد و در کنار پل ساختمان پایگاه اتفاق افتاده چراکه پلی که در کنار ساختمان پایگاه این بنای تاریخی کشور قرار دارد باید توسط دهیاری و شورای شهر عریض‌تر می‌شد که این اتفاق در سال‌های گذشته نیفتاده است و از آنجا که سیل روز گذشته گسترده بود، این پل پاسخگو نبود و سبب شد تا آب به حریم درجه یک کاخ اردشیر بابکان برسد.

تخریب بخشی از حریم کاخ اردشیر بابکان در پی نفوذ سیل

او با اشاره به آنکه سیل سبب شکسته شدن فنس‌های اطراف این میراث باستانی شده است، گفت: هر چند سیل به حریم درجه یک کاخ اردشیر بابکان نفوذ کرده و سبب شکسته شدن فنس‌ها شد، اما به خود این بنای باستانی و دیواره‌های آن آسیبی نرسیده است. یک بلای طبیعی است و کار خود را می‌کند.

اردشیر بابکان این کاخ را نزدیک مدخل تنگاب در کنار چشمه‌ای بزرگ احداث کرد که نخستین بنای طاقدار ساسانی محسوب می‌شود و برخی معتقد هستند سیل روز گذشته به تنگاب و قناتی که در نزدیکی آن قرار دارد نیز آسیب رسانده که مسئول میراث فرهنگی شهرستان فیروزآباد این مهم را تکذیب کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 − 10 =


اخبار

سینما و هنر

جهان